Wojna polsko-bolszewicka

16.01.2019

Polacy z Grodzieńszczyzny uczcili rocznicę bitwy pod Lebiodką

Nieuznawany przez władze Związek Polaków na Białorusi (ZPB) zorganizował objazd miejsc pamięci związanych z bitwą pod Lebiodką w obwodzie grodzieńskim, w której żołnierze Samoobrony walczyli z Sowietami już w styczniu 1919 r.

Bitwa pod Lebiodką, wsią w okolicach Wasiliszek, która miała miejsce 16 stycznia 1919 roku "była faktycznie pierwszą walką w wojnie polsko-bolszewickiej" - powiedział PAP Andrzej Poczobut, przedstawiciel władz ZPB. Przypomniał, że "w nocy oddział Samoobrony został zaatakowany przez żołnierzy Armii Czerwonej”.

„Odwiedziliśmy dzisiaj Pilczuki, wieś, w której znajduje się postawiony w 1938 r. pamiątkowy krzyż ku czci żołnierzy Samoobrony. Druga miejscowość to Szczuczyn, gdzie pochowani są żołnierze Samoobrony, którzy zginęli dokładnie sto lat temu – 16 stycznia 2019 r.” – powiedział Poczobut.

„Uważa się, że wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się pod Mostami 14 lutego 1919 r., ale jeszcze miesiąc wcześniej Samoobrona Litwy i Białorusi, która już została ogłoszona częścią Wojska Polskiego, stoczyła pierwszą walkę z Sowietami” – wskazał Poczobut.

W bitwie pod Lebiodką 17 polskich ułanów zostało zaatakowanych przez ok. 300 żołnierzy Armii Czerwonej. W walce zginęło sześciu ułanów, siedmiu zostało wziętych do niewoli, a czterem udało się wyrwać z okrążenia.

„To są pierwsze ofiary wojny polsko-bolszewickiej. Żołnierze ci zostali pochowani właśnie na cmentarzu w Szczuczynie” – podsumował Poczobut.

W objeździe miejsc pamięci wzięli udział przedstawiciele ZPB oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL