Europa i świat po 1989 roku

11.11.2019

Polska dyplomacja w Brukseli zorganizowała obchody Narodowego Święta Niepodległości

Kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielkie przyjęcie - w ten sposób polskie placówki dyplomatyczne w Brukseli zorganizowały obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli przygotowało bankiet na około 600 osób, w którym wzięli udział m.in. dyplomaci, europosłowie i urzędnicy pracujący dla instytucji unijnych nie tylko z Polski.

CZYTAJ TAKŻE

Gościem specjalnym uroczystości był szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który przyjechał do belgijskiej stolicy na posiedzenie unijnej Rady ds. Zagranicznych.

Minister przypomniał, że 11 listopada 1918 roku "Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy". Jak zaznaczył, pięć pokoleń kobiet i mężczyzn o tę niepodległość walczyło.

Minister przypomniał, że 11 listopada 1918 roku "Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy". Jak zaznaczył, pięć pokoleń kobiet i mężczyzn o tę niepodległość walczyło.

Szef MSZ, który zwracał się do zebranych w trzech językach - po polsku, francusku i angielsku - mówił, że Polacy wiedzą, jak ważna jest suwerenność, dlatego nie traktują jej jako oczywistości.

Zapewniał, że Polska aktywnie włącza się w rozwiązywanie problemów, które stoją przed UE, a Polacy należą do najbardziej proeuropejskich narodów.

Uroczystości zorganizowała też ambasada RP w Belgii, która jeszcze w piątek zaprosiła "na wielopokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych". W poniedziałek po południu złożono kwiaty pod popiersiem marszałka Piłsudskiego.

W niedzielę z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Brukseli odprawiona została msza za ojczyznę. Wśród uczestników był minister Czaputowicza. W kościele Notre Dame de la Chapelle odbyło się też okolicznościowe zgromadzenie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ mal/ pko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL