Kultura i sztuka po 1989 roku

28.04.2019

„Polska Pomaga” – koncert charytatywny dla Wenezueli w Łazienkach Królewskich

Koncert charytatywny na rzecz mieszkańców Wenezueli „Polska pomaga - Koncert Wielkanocny” w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Fot. PAP/P. Supernak Koncert charytatywny na rzecz mieszkańców Wenezueli „Polska pomaga - Koncert Wielkanocny” w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Fot. PAP/P. Supernak

Podczas niedzielnego koncertu charytatywnego „Polska Pomaga” artyści Polskiej Opery Królewskiej w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach wykonali pieśni wielkanocne, dedykowane mieszkańcom Wenezueli. „Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pomagać” – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Współorganizatorami koncertu były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Caritas Polska, Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie, Telewizja Polska i Polskie Radio. Dochód z niego zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom Wenezueli, gdzie trwa najpoważniejszy w historii kraju kryzys polityczny i gospodarczy.

"Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pomagać. Caritas wyznaczył w tym roku cel dość odległy, ale oni wiedzą najlepiej, komu trzeba w danym momencie pomagać i gdzie są największe potrzeby" – powiedział minister kultury, wicepremier Piotr Gliński. "Kraj załamał się po próbach wprowadzenia doświadczeń komunistyczno-socjalistycznych. Miliony ludzi zostały bez środków do życia i bez zaopatrzenia. W tej chwili trzeba budować tam takie miejsca, w których można ludziom rozdawać żywność i zaspokajać ich podstawowe potrzeby" – skomentował obecną sytuację w Wenezueli.

Podczas uroczystości wręczono dwa wyróżnienia Caritas Polska "Ubi Caritas" dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla niesienia pomocy ofiarom konfliktów. Przyznano je Zgromadzeniu Sióstr od Aniołów oraz Pedro Soaresowi dos Santosowi, który jako prezes zarządu grupy Jeronimo Martins działa na rzecz walki z głodem i niedożywieniem w Portugalii, Polsce i Kolumbii.

"Od trzydziestu pięciu lat dzięki pomocy, która płynie z Polski, pełnimy misję w samym sercu Afryki. I ta piękna praca nieustannie daje nam przekonanie, że pomagając i dając tym bardziej jesteśmy obdarowywani" – powiedziała odbierająca nagrodę w imieniu zgromadzenia siostra Maria Piątkowska.

Pedro Soares dos Santos podkreślił z kolei, że "biznes nie jest niczym dobrym, jeśli nie ma pozytywnego wpływu na społeczeństwo”. "Nauczyłem się tego od mojego ojca i mojej rodziny" – dodał.

Koncert w wykonaniu solistów, Zespołu Wokalnego Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki rozpoczęto południowoamerykańską pieśnią "Cachua serranita". W programie znalazły się tradycyjne polskie utwory wielkanocne z różnych epok i światowe arcydzieła m.in. Antonio Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Jerzego Fryderyka Haendla. Gościnnie wystąpili syryjski śpiewak i kompozytor Wassim Ibrahim oraz Robert Siwak – znawca muzyki Orientu i dawnych instrumentów perkusyjnych.

Koncert charytatywny, organizowany przez MKiDN z inicjatywy ministra kultury na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie za pośrednictwem Caritas Polska, odbył się po raz czwarty. W poprzednich latach dochód przekazywano na rzecz ofiar konfliktu w Syrii i pomoc dla Aleppo. (PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ zm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL