Polska po 1989 roku

28.06.2019

Polski Instytut Praw Głuchych chce nadania Lechowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska

Z petycją o nadanie prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska zwróciło się do Rady Miasta Gdańska Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

Petycja stowarzyszenia została zarejestrowana w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miasta Gdańska z datą 26 czerwca.

"Prezydent RP Profesor Lech Kaczyński był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce, jako wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota, do końca pozostał wierny swoim ideałom. Gdańsk był w życiu Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego szczególnie ważnym i pięknym miastem, to miasto ukształtowało jego karierę naukową i polityczną" - głosi petycja autorstwa Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych, działającego w Warszawie.

Wnioskodawcy podkreślili, że Lech Kaczyński "swoją piękną bohaterską kartą wpisał się trwale w dzieje miasta Gdańska".

Dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska Piotr Spyra powiedział w piątek PAP, że petycja stowarzyszenia, zgodnie z przepisami prawa, zostanie rozpatrzona przez radnych w ciągu trzech miesięcy. Najpierw pismo trafi do komisji RMG, które sprawdzą, czy petycja jest zgodna z obowiązującą w mieście procedurą przyznawania honorowego obywatelstwa miasta Gdańska.

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska Koalicja Obywatelska ma 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 12, a bezpartyjne stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" - 7. Miastem rządzi koalicja KO i WdG.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL