Europa i świat po 1989 roku

13.06.2019

Polsko-ukraińska konferencja archiwalna

Zwiększenie dostępności do zasobów archiwalnych oraz rola archiwów w budowie administracji elektronicznej i społeczeństwa informacyjnego to niektóre z tematów dwudniowej polsko-ukraińskiej konferencji archiwalnej, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie.

Konferencję "Archiwa polskie i ukraińskie wobec wyzwań współczesności – podobieństwa i specyfika" zorganizowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych we współpracy z Państwową Służbą Archiwalną Ukrainy w Kijowie.

Podczas otwarcia obrad naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk podkreślił "strategiczne partnerstwo i bliskie relacje łączące archiwa polskie i ukraińskie". Ich wynikiem są m.in. liczne projekty naukowe, wystawiennicze oraz wymiana doświadczeń. Jak podają Archiwa, w ramach tej współpracy pozyskały ponad 2,5 mln skanów dokumentów o historii naszego kraju.

W otwarciu konferencji - jak informują Archiwa - uczestniczył także ambasador Ukrainy w Polsce dr Andrij Deszczyca, który również "zaakcentował rolę międzynarodowej współpracy archiwalnej i otwartości w dzieleniu się wiedzą".

W konferencji bierze udział ponad 100 osób, w tym delegacja archiwów ukraińskich na czele z przewodniczącą Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy z Kijowa Tetianą Baranową, przedstawiciele polskich urzędów administracji centralnej - Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu, Senatu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Cyfryzacji oraz sieci archiwów państwowych, instytucji nauki i kultury współpracujących z NDAP.

Podczas dwudniowych obrad uczestnicy konferencji mają dyskutować m.in. o kwestiach zwiększenia dostępności do zasobów archiwalnych oraz o archiwach i usługach dla obywateli (w tym e-usłudze). Tematem konferencji ma być również rola archiwów w budowie administracji elektronicznej i społeczeństwa informacyjnego; a także przejmowanie dokumentów elektronicznych i ich długotrwałe przechowywanie oraz konsekwencje tych procesów dla działalności archiwów. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL