PRL

25.05.2018

Premier: apelujemy do przyjaciół z Europy Zach., by pamiętali o naszym doświadczeniu komunizmu 

Apelujemy do przyjaciół z zachodniej Europy, by wzięli pod uwagę fakt, że mamy własne wyzwania wynikające z doświadczenia komunizmu; musimy walczyć ze zjawiskami, których wy, drodzy przyjaciele, czasami nie rozumiecie - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Rumunii.

Morawiecki mówił na wspólnej konferencji z szefową rumuńskiego rządu Vioricą Dancilą, że kraje naszego regionu mają bardzo wiele wspólnych interesów. "Tym bardziej te interesy będą skutecznie realizowane im bardziej będziemy razem" - ocenił premier.

Dodał, że z premier rumuńskiego rządu potwierdzili spójność poglądów na wielu polach - w tym kontekście wymienił unijną politykę spójności.

Morawiecki podkreślił, że zarówno Polska, jak i Rumunią będą bronić "z całą determinacją" interesów regionu środkowoeuropejskiego. "Uważamy, że partnerstwo europejskie, Europa jednej prędkości, a nie Europa kilku prędkości, to jest obietnica wspólnego rozwoju i my na takich zasadach umawialiśmy się na rozwój w ramach całej UE" - podkreślił premier.

Szef rządu wskazywał również, że Polska i Rumunia mają wspólne doświadczenie komunizmu i postkomunizmu, którego - jak mówił Morawiecki - "nasi przyjaciele z UE i z Zachodu nie do końca są w stanie zrozumieć".

"Apelujemy wspólnie z panią premier do naszych przyjaciół z zachodniej Europy, żeby wzięli serdecznie pod uwagę to, że my mamy nasze własne problemy, własne wyzwania. Niestety, zostaliśmy zostawieni przez naszych przyjaciół po II wojnie światowej po złej stronie +żelaznej kurtyny+. My dzisiaj musimy reformować nasze kraje zupełnie inaczej. Musimy walczyć ze zjawiskami, których wy, drodzy przyjaciele, czasami nie rozumiecie, albo nie do końca rozumiecie" - mówił Morawiecki. (PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski

reb/ rbk/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL