Europa i świat po 1989 roku

23.08.2018

Premier Kanady upamiętnił ofiary stalinizmu i nazizmu w Europie

Premier Kanady Justin Trudeau w komunikacie wydanym w czwartek z okazji Międzynarodowego Dnia Czarnej Wstążki uczcił pamięć ofiar stalinizmu i nazizmu w Europie.

"Tego dnia 1939 roku, kilka dni przed wybuchem II wojny światowej, nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki pod wodzą Stalina podpisały pamiętny pakt Mołotow-Ribbentrop. Pakt ten miał pozbawić autonomii państwa w Europie Wschodniej i Środkowej oraz zniszczyć społeczności na całym kontynencie, w tym społeczności żydowskie, Romów i inne" - napisał Trudeau.

"Dziś łączę się z Kanadyjczykami i naszymi zagranicznymi partnerami, by złożyć hołd ofiarom komunizmu i nazizmu w Europie. Stoimy razem z tymi, którzy ocaleli, oraz z ich potomkami w ich dalszych zmaganiach z traumą spowodowaną przez te okrutne reżimy" - oświadczył premier.

Trudeau przypomniał również, że wielu uchodźców spod władzy sowietów i nazistów osiedliło się w Kanadzie i przyczyniło do rozwoju tego kraju. "Ich historie przypominają nam, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę praw człowieka, wolności i demokracji oraz za to, by podobne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły" - podkreślił.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, zwany również Międzynarodowym Dniem Czarnej Wstążki, zaproponowany został przez Parlament Europejski i obchodzony jest od 2009 roku, gdy obchodzono 70. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

ami/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL