Epoka nowożytna

04.05.2019

Premier: Konstytucja 3 maja była pierwszym krokiem w kierunku budowy społeczeństwa obywatelskiego i politycznego

Konstytucja 3 maja była pierwszym krokiem w kierunku budowy społeczeństwa obywatelskiego i politycznego Polski – napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

228 lat temu Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

"Konstytucja 3 maja była pierwszym krokiem w kierunku budowy społeczeństwa obywatelskiego i politycznego Polski. 228 lat temu został uchwalony dokument, który był próbą nie tylko ratowania pogrążonego w kryzysie państwa, ale także reformy Rzeczpospolitej" - napisał Mateusz Morawiecki.

Wcześniej, w piątek, w liście skierowanym do uczestników łódzkich uroczystości związanych z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, premier zwrócił uwagę, że był to jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych swej epoki, współtworzący naszą chlubną tradycję niepodległości.

"Rzeczpospolita suwerenna, demokratyczna i solidarna to ideał wielu pokoleń Polaków. Tak było 228 lat temu, gdy dla dobra powszechnego, ugruntowania wolności ocalenia ojczyzny i jej granic ogłaszano ustawę rządową w 1791 r. Tak jest i dzisiaj" - napisał szef rządu.

Zwrócił uwagę, że choć nie mamy wątpliwości, iż wprowadzenie Konstytucji 3 maja nie mogło przynieść bezpośrednich rezultatów, to przełomowe wydarzenie ukształtowało świadomość naszego narodu. Według niego, majowa konstytucja stała się dla kolejnych generacji Polaków m.in. symbolem niepodległości, dążenia do budowy nowoczesnego, europejskiego państwa.

"Nasze wielowiekowe konstytucyjne dziedzictwo pozwala sądzić, że głęboko rozumiemy istotę praworządności i jej kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Także dziś mamy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za dobro wspólne – naszą Rzeczpospolitą" - napisał.

Zaznaczył, że podstawową powinnością stojącą przed nami jest mądre, cierpliwe budowanie silnej Polski, by stawała się coraz bardziej nowoczesna, dostania i szczęśliwa.(PAP)

krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL