Europa i świat po 1989 roku

19.09.2018

Premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu V4 w Salzburgu

Linz, Austria, 19.09.2018. Premier Mateusz Morawiecki (L) na lotnisku w Linzu przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu szefów państw i rządów UE w Salzburgu. Fot. PAP/L. Szymański Linz, Austria, 19.09.2018. Premier Mateusz Morawiecki (L) na lotnisku w Linzu przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu szefów państw i rządów UE w Salzburgu. Fot. PAP/L. Szymański

Premier Mateusz Morawiecki wziął w środę w Salzburgu udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się przed nieformalnym spotkaniem unijnych liderów. W czwartek natomiast premier weźmie udział w nieformalnym szczycie UE.

W środę, na zaproszenie Sebastiana Kurza, kanclerza mającej przewodnictwo w Radzie UE Austrii, Mateusz Morawiecki, wraz z unijnymi przywódcami, weźmie udział w kolacji wydawanej przez szefa austriackiego rządu oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Przed kolacją polski premier spotkał się ze swymi odpowiednikami z pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej: Węgier, Słowacji i Czech - Viktorem Orbanem, Peterem Pellegrinim i Andrejem Babiszem.

Spotkanie liderów krajów UE ma być z kolei okazją do rozmowy m.in. na temat Brexitu. W czasie kolacji szefowa brytyjskiego rządu Theresa May ma przekazać pozostałym przywódcom unijnym informacje o stanie przygotowań po stronie brytyjskiej. Później, w czwartek, już w gronie 27 państw, szefowie państw i rządów będą rozmawiać o tym, w jakim punkcie są rokowania z głównym negocjatorem Michelem Barnierem.

Czwartkowy nieformalny szczyt ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Według źródeł UE, nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie planowanych centrów do wysadzania uratowanych na morzu, które miały powstać poza Unią Europejską.

Z Salzburga Mateusz Roszak (PAP)

mro/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL