Dekada Gierka

07.05.2019

Premier: Pyjas został zakatowany tylko dlatego, że chciał suwerennej Polski i wolnego społeczeństwa

42 lata temu młody student Stanisław Pyjas został zakatowany na śmierć tylko dlatego, że chciał suwerennej Polski i wolnego społeczeństwa - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "dziś nie wolno nam milczeć o żadnych zbrodniach służby bezpieczeństwa".

We wtorek przypada 42. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika KOR.

"Zabójstwo Stanisława Pyjasa było ogromnym szokiem dla całego środowiska opozycyjnego. 42 lata temu młody student został zakatowany na śmierć tylko dlatego, że chciał suwerennej Polski i wolnego społeczeństwa" - ocenił premier Morawiecki.

Zaznaczył, że "dziś nie wolno nam milczeć o żadnych zbrodniach służby bezpieczeństwa".

Sprawa śmierci krakowskiego studenta do dziś nie została w pełni wyjaśniona. Jego ciało znaleziono w maju 1977 r. w bramie przy ul. Szewskiej w Krakowie. 

Oficjalny komunikat podawał, iż przyczyną śmierci były obrażenia głowy wywołane upadkiem ze schodów. Okoliczności zdarzenia wskazują jednak na to, że stał się on ofiarą działań Służby Bezpieczeństwa. Jego śmierć była impulsem do powstania Studenckiego Komitetu Solidarności.

W 42. rocznicę śmierci Stanisława Pyjasa w Krakowie odsłonięty zostanie jego pomnik. Inicjatorem budowy pomnika jest Bronisław Wildstein – przyjaciel tragicznie zmarłego, a autorem projektu artysta Dariusz Sitek. Podobizna Stanisława Pyjasa została wykonana na podstawie najbardziej znanego jego zdjęcia i wkomponowana w łuk, symbolizujący bramę przy ul. Szewskiej, a metalowe pręty to symboliczne nawiązanie do więziennych krat. Pomnik stanie nieopodal domu studenckiego "Żaczek", gdzie w latach siedemdziesiątych mieszkał Stanisław Pyjas i jego przyjaciele. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL