Okupacja niemiecka

22.12.2018

Premier: Stefan Starzyński – wzorem cnót dla wszystkich polityków

Stefan Starzyński poświęcił swoje życie wspierając obronę stolicy; jest pięknym wzorem cnót dla wszystkich polityków - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki, w 79. rocznicę śmierci przedwojennego prezydenta Warszawy.

79 lat temu w warszawskim ratuszu Gestapo aresztowało Stefana Starzyńskiego, został on przewieziony do więzienia na Pawiaku. Jego dalsze losy przez wiele lat były nieznane. W 2014 r. pion śledczy IPN ustalił, że Starzyński został zamordowany przez Gestapo między 21 a 23 grudnia 1939 r. w Warszawie lub w jej okolicach.

"Prezydent Stefan Starzyński widział Warszawę wielką. Poświęcił swoje życie i pozostał w stolicy przez całą kampanię wrześniową, wspierając obronę miasta. Jest pięknym wzorem cnót dla wszystkich polityków. Za swoje poświęcenie zapłacił blisko 80 lat temu najwyższą cenę" - napisał w sobotę na Twitterze.

Stefan Starzyński urodził się w 1893 r. w Warszawie. Z wykształcenia ekonomista, podczas I wojny żołnierz Legionów Polskich. W II Rzeczpospolitej wiceminister skarbu i wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego oraz poseł na Sejm. Od 2 sierpnia 1934 r. komisaryczny, a od 1938 r. mianowany prezydent Warszawy.

O ostatnim przedwojennym prezydencie stolicy tak pisał prof. Marian Drozdowski: "W świadomości warszawiaków (...) jest on symbolem mądrego, energicznego, ofiarnego i skutecznego prezydenta Warszawy. Warszawiacy pamiętają nie tylko jego wybitną rolę w czasie wrześniowej obrony miasta, ale jego dokonania jako prezydenta stolicy".

Stefan Starzyński odznaczony był m.in. orderem Virtuti Militari V kl., Polonia Restituta II kl., Krzyżem Niepodległości oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Symboliczny grób Starzyńskiego znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL