II wojna światowa

21.11.2018

Prezentacja Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Instytucie Polskim w Wiedniu

Wizualizacja koncepcji wystawy stałej w Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Źródło: MuzeumPileckich.pl Wizualizacja koncepcji wystawy stałej w Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Źródło: MuzeumPileckich.pl

W związku z 70. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego Instytut Polski w Wiedniu zorganizował prezentację Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

"Naszym obowiązkiem jest przypominanie o wielkich postaciach naszej historii, polskich bohaterach, takich jak rotmistrz Witold Pilecki – podkreślił dyrektor Instytutu Rafał Sobczak. – Umiłowanie Ojczyzny, miłość do rodziny, niezłomny patriotyzm oraz zdecydowany sprzeciw wobec totalitaryzmów to wartości, które uosabiał Witold Pilecki. Jego heroiczna postawa jest przykładem dla teraźniejszych i przyszłych pokoleń Polek i Polaków".

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprezentowała jego dyrektor Dorota Socik, która przybliżyła postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz opowiedziała o historii powstania, celach i zadaniach nowej placówki muzealnej.

"Celem naszego muzeum jest upamiętnianie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii z Ostrowskich. Poprzez działalność edukacyjną, kulturalną, popularyzatorską i wydawniczą z zakresu historii chcemy upowszechniać i kultywować wartości rodzinne, patriotyczne, społeczne i religijne reprezentowane przez Pileckich – pokreśliła Socik. – Naszym zadaniem jest również rozwijanie postaw obywatelskich oraz umacnianie więzi z krajem ojczystym i regionem".

Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej w grudniu 2016 r. podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Otwarcie placówki zaplanowano na wrzesień 2019 r.

Sobczak i Socik odwiedzili Miejsce Pamięci Obozu Koncentracyjnego Gusen oraz sztolnię B8 Bergkristall, gdzie oddali hołd pomordowanym, składając kwiaty oraz zapalając znicze. Spotkali się również z Andreą Wahl z Regionu Świadomości Mauthausen-Gusen-St. Georgen, z którą rozmawiali o dotychczasowej współpracy oraz przyszłych wspólnych projektach.

"Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu dojdzie do zacieśnienia współpracy między Regionem Świadomości a Muzeum-Domem Rodziny Pileckich, co zaowocuje wspólnymi projektami oraz stałą wymianą informacji i doświadczeń na rzecz promocji historii i badań historycznych" - powiedział Sobczak.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-48) to uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK oraz, od końca września 1941 r., więzień KL Auschwitz, z którego uciekł w kwietniu 1943 r. W obozie włączył się w organizację ruchu oporu, a następnie przygotował pierwsze sprawozdania o Holocauście, znane dziś jako tzw. Raporty Pileckiego.

Po kapitulacji powstania warszawskiego wraz ze swoją kompanią ze Zgrupowania "Chrobry II" trafił do niewoli niemieckiej. Na początku października 1944 roku został przywieziony do Stalagu Lamsdorf (Łambinowice, woj. opolskie). Po krótkim pobycie, 19 października przetransportowano go wraz z innymi oficerami do Oflagu VII A Murnau (Niemcy).

Po wojnie rotmistrz Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1948 r. IPN poszukuje nadal szczątków jego zwłok, które prawdopodobnie pogrzebano na terenie b. aresztu śledczego przy Rakowieckiej w Warszawie. (PAP)

az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL