Kultura i sztuka po 1989 roku

10.10.2019

Prezes polskiego PEN Clubu: Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest naszą wielką satysfakcją

Po wszystkich Nagrodach Nobla, które przypadły polskiej literaturze, ta jest naszą kolejną, wielką satysfakcją – mówi PAP prezes polskiego PEN Clubu, tłumacz Adam Pomorski. Dodaje, że Nobel dla Tokarczuk to „dzień wielkiej radości”.

W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że polska pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

CZYTAJ TAKŻE

"Po wszystkich nagrodach Nobla, które przypadły polskiej literaturze, ta jest naszą kolejną wielką satysfakcją i bardzo pięknie się ta galeria polskich noblistów zaczyna przedstawiać, a dla Olgi Tokarczuk najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy największej radości, jakie tylko mogę sformułować" - powiedział PAP prezes polskiego PEN Clubu.

Jak mówił, jest to "dzień wielkiej radości". "Wprawdzie od dłuższego czasu spodziewaliśmy się, że to może się stać i właśnie się stało. Myślę, że to jest z wielu powodów dla wszystkich bardzo ważne. Dla wiernej rzeszy czytelników Olgi Tokarczuk jest to z pewnością bardzo szczęśliwy dzień" - powiedział Pomorski.

Zaznaczył, że dla polskiego PEN Clubu jest to "dzień szczególnej wagi, ze względu nie tylko na dzieło, na twórczość, ale także na postawy pisarki".

Przypomniał także, że kilka lat temu PEN Club wydał specjalne oświadczenie w obronie pisarki po przyznaniu jej Nagrody Nike, kiedy stała się obiektem bardzo brutalnych i agresywnych ataków. "Tym bardziej cieszę się, że tak szybko okazało się, jak bardzo przerasta tego rodzaju napaści" - dodał.

Jak mówił, jest to "piękny moment w twórczości, kiedy pisarka osiągnęła już taką dojrzałość i każda kolejna książka to jest kolejne dzieło rozchwytywane przez czytelników, dyskutowane, stające się obiektem realizacji, adaptacji filmowych, przekładów, nagród krajowych i międzynarodowych, teraz ukoronowanych Noblem". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL