Kultura i sztuka po 1989 roku

22.06.2018

Prezydent Duda spotkał się w Tartu z prezydent Kaljulaid

Od spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid rozpoczęła się w piątek w Tartu oficjalna część wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w tym kraju. Wraz z kilkoma przywódcami państw regionu Duda weźmie udział w obchodach 100-lecia niepodległości Estonii.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył w rozmowie z PAP, że jest to już kolejna wizyta polskiego prezydenta w państwach regionu "związana z tym, co można nazwać odrodzeniem państwowości krajów Europy Środkowej 100 lat temu".

Prezydencki minister podkreślił, że obchody odzyskania niepodległości i uzyskania państwowości są celebrowane wspólnie przez państwa naszego regionu.

Przypomniał, że przed niespełna dwoma tygodniami prezydent Estonii, a także przywódcy pozostałych państw wschodniej flanki NATO (Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy) gościli w Warszawie na szczycie "bukareszteńskiej dziewiątki", który był połączony z wspólnym świętowaniem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Teraz prezydent wraz z małżonką składa rewizytę w Estonii w roku obchodów 100-lecia (jej) państwowości. Będą to obchody regionalne, ponieważ obok prezydenta Polski obecni będą także prezydenci Finlandii, Gruzji, Islandii, Łotwy i Litwy" - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że taka formuła obchodów "pokazuje, jak żywa jest dzisiaj więź regionalna między Bałtykiem, Morzem Czarnym a Adriatykiem, sięgająca aż po Gruzję, po wspólnotę nordycko-skandynawską".

Zaznaczył, że intensywna współpraca regionalna między innymi między Estonią a Polską "właśnie dlatego ma szanse na powodzenie, że ma zarówno wymiar głęboko historyczny, tożsamościowy, osadzony we wspólnym doświadczeniu, jak również wymiar bardzo praktyczny, dotyczący bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego".

Szczerski zaznaczył, że wszystkie te kwestie będą tematami rozmów Dudy z Kaljulaid.

Po spotkaniu z estońską przywódczynią polski prezydent wraz z towarzyszącą mu małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, weźmie udział w otwarciu wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów". Następnie odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydentów i małżonek szefów państw, przybyłych na uroczystości związane ze 100-leciem niepodległości Estonii. Zaplanowane jest przemówienie powitalne Kaljulaid oraz burmistrza Tartu.

Po ceremonii przywódcy spotkają się z p.o. rektora Uniwersytetu w Tartu, a także wezmą udział w warsztatach naukowych z uczniami szkół średnich w Centrum Nauki AHHAA. Kolejnym punktem uroczystości będzie wizyta prezydentów i małżonek w Estońskim Muzeum Narodowym, które uzyskało tytuł Europejskiego Muzeum 2018 roku. Późnym wieczorem przywódcy wezmą udział w ceremonii otwarcia Bałtyckiego Festiwalu Studenckiego Gaudeamus.

Z Tartu Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ akl/ kar/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL