Polska po 1989 roku

14.04.2016 aktualizacja 14.07.2016

Prezydent: dzięki chrztowi Polski pokolenia obroniły w sobie polskość

Prezydent Andrzej Duda podczas mszy św. w Bazylice w Gnieźnie. Obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Prezydent Andrzej Duda podczas mszy św. w Bazylice w Gnieźnie. Obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej mszy św. odprawianej w gnieźnieńskiej katedrze z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Prezydent Duda w przesłaniu na zakończenie mszy św. podkreślił, że chrzest Mieszka w 966 roku miał dwa wymiary: duchowy - bo "przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj" oraz państwowy - bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i "przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny".

"Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków" - mówił Andrzej Duda.

"Ale właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości, nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota" - mówił.

"Polska, nawet jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest, i którego pomagał im chronić Kościół" - dodał prezydent Duda.

Dziękował za świętych, którzy przez te 1050 lat wyszli z naszego narodu.

"Chyląc głowę tu, w Gnieźnie - gnieździe naszego narodu i naszej ojczyzny, na ziemi, po której stąpał kiedyś Mieszko, a potem jego syn - pierwszy król Polski Bolesław Chrobry, chcę złożyć hołd tym wszystkim, którzy się przez te wszystkie stulecia dla naszej ojczyzny zasłużyli" - mówił. "Złożyć hołd tym wszystkim, którzy umierali z okrzykiem +niech żyje Polska+" na ustach" - powiedział.

Prezydent dziękował Bogu za opiekę nad ojczyzną i prosił świętych - św. Wojciecha, którego relikwie są w gnieźnieńskiej katedrze, św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Andrzeja Bobolę, św. Faustynę, "o błogosławieństwo i wstawiennictwo u Pana Boga za naszą ojczyzną, za naszym narodem, abyśmy trwali w tradycji przodków, w wierze, w tym wszystkim, co zawsze powodowało i powoduje, że jesteśmy mocni".

mzk/ ajw/ lic/ ago/ skz/ mzk/ rpo/ as/ pro/ mhr/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL