Polskie Państwo Podziemne

12.05.2018

Prezydent: Irena Sendlerowa - pomnikowa, wspaniała postać; musimy o niej pamiętać

Irena Sendlerowa była bohaterką, która uratowała w okresie II wojny światowej tysiące dzieci; to pomnikowa, wspaniała postać, musimy o niej pamiętać - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Kancelaria Prezydenta zamieściła wpis Andrzeja Dudy w 10. rocznicą śmierci Sendlerowej, która była Sprawiedliwą wśród Narodów Świata.

"Była bohaterką, uratowała w okresie II wojny światowej tysiące dzieci. Pomnikowa, wspaniała postać. Musimy o niej pamiętać" - napisał Andrzej Duda.

W sobotę na grobie Sendlerowej na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie zostały złożone kwiaty od prezydenta.

Irena Sendlerowa była działaczką społeczną; w czasie II wojny światowej szefowa wydziału dziecięcego Rady Pomocy Żydom "Żegota". Uratowała 2,5 tys. dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, w sierocińcach oraz klasztorach. Dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL