Polska po 1989 roku

02.10.2018

Prezydent: Polska jest teraz naprawdę wolna, nie tylko w teorii

Kiedy pochowaliśmy adm. Unruga i jego małżonkę, można mówić, że Polska jest naprawdę wolna, nie tylko w teorii, nie tylko na papierze - powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek odwiedził Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

"Musimy pamiętać o tym, co naprawdę zbudowało Polskę przez te sto lat, co ją odbudowywało i z gruzów II wojny światowej, i później przez lata komunizmu, kiedy w Polakach znowu wzbierało pragnienie wolności i wyrwania się spod niewoli" - powiedział dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, który odwiedził kończący się we wtorek Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

Dudę powitał dyrektor objętego prezydenckim patronatem festiwalu Arkadiusz Gołębiewski oraz kombatanci kpt. Jerzy Stawski oraz Maria Mirecka-Loryś.

Jak podkreślił prezydent, żyjący w czasie komunizmu Polacy "coraz bardziej uświadamiali sobie, że Polska nie jest niepodległa i że to nie jest to państwo, o które chodziło tym, którzy ginęli w czasie II wojny światowej, którzy o nią walczyli".

"Niezłomni uświadomili to sobie od razu, ale nie od razu docierało to do całego społeczeństwa. Ludzie w większości po prostu potrzebowali więcej czasu, żeby rzeczywiście stanąć i sprzeciwić się - i to się stało" - dodał Duda.

Prezydent, który wcześniej wziął udział w pogrzebie adm. Józefa Unruga w Gdyni-Oksywiu, podkreślił, że teraz, kiedy szczątki admirała sprowadzono z Francji do kraju, "Polska jest naprawdę wolna".

"Kiedy dzisiaj, przed chwilą pochowaliśmy pana admirała Unruga i jego małżonkę, można mówić, że rzeczywiście Polska w tej chwili jest naprawdę wolna, nie tylko w teorii, na papierze, ale ona jest wolna naprawdę" - podkreślił prezydent i dodał, że żołnierzy Unruga odnalazł kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk oraz jego współpracownicy.

Polska Agencja Prasowa objęła Festiwal Filmowy NNW swoim patronatem.(PAP)

z Gdyni Nadia Senkowska

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL