Europa i świat po 1989 roku

28.03.2017

Prezydent spotkał się z prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy

Bezpieczeństwo w regionie, unijna polityka sankcji wobec Rosji, sytuacja mniejszości narodowych i ochrona miejsc pamięci - to główne kwestie, o których prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy.

W poniedziałek i wtorek w Warszawie odbyła się VIII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. We wtorek z prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy spotkał się prezydent Andrzej Duda.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podnosił konieczność współpracy na rzecz budowania bezpieczeństwa w regionie. "Prezydent podkreślał szczególnie rolę polsko-litewsko-ukraińskiej grupy bojowej jako instrumentu, dzięki któremu nasze wojska mogą wspólnie ćwiczyć i doskonalić swe umiejętności" - zaznaczył Szczerski.

Jak dodał, Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest "praktycznym przykładem tego, jak można realizować bezpieczeństwo regionalne poprzez pogłębioną współpracę wojskową".

"Prezydent mówił także o dużej roli dyplomacji parlamentarnej w utrzymywaniu konsensu europejskiego w kwestii sankcji wobec Rosji" - poinformował prezydencki minister. Jak zaznaczył, "w odpowiedzi na rosyjską politykę agresji powinniśmy utrzymywać sankcje, ale do tego potrzebna jest europejska jedność". "W tej kwestii ważna jest też dyplomacja parlamentarna, by przekonywać poszczególnych partnerów do tego, by tę jedność w tym zakresie utrzymywać" - dodał Szczerski.

Prezydencki minister podkreślił, że Andrzej Duda mówił też bardzo dużo o relacjach społecznych, w tym o konieczności dialogu historycznego z Ukrainą. "Powtórzył swoje oczekiwania co do tego, by wzmocnić na Ukrainie działania, które powstrzymałyby prowokacyjne czyny wobec polskich miejsc pamięci. Takie czyny nie powinny się powtórzyć i dobrze by było, gdyby te miejsca były dobrze chronione, a sprawcy tych haniebnych czynów zostali zatrzymani" - zaznaczył.

Z partnerami litewskimi - relacjonował minister - prezydent rozmawiał o prawach Polaków na Litwie i podkreślał, że w tej kwestii powinna obowiązywać zasada wzajemności; jak również apelował, aby europejskie standardy dotyczące praw polskiej mniejszości na Litwie były zrealizowane.

"Prezydent mówił o tym, że konieczny jest dialog i wzajemne zrozumienie problemów obu społeczności. Powiedział, że jest gotowy na każdą rozmowę dotyczącą sytuacji, praw i potrzeb mniejszości ukraińskiej i litewskiej w Polsce. Tutaj absolutnie powinna obowiązywać zasada wzajemności. Prezydent podkreślał też polskie obowiązki względem grup etnicznych mieszkających w naszym kraju" - zaznaczył Szczerski.

Poinformował, że podczas spotkania poruszono też sprawę wydarzeń na Białorusi. "Marszałkowie poinformowali prezydenta o swoich rozmowach na ten temat. Prezydent powtórzył swe przekonanie, że polityka na Białorusi ma wiele uwarunkowań i trzeba je rozumieć. Prezydent wyraził jednocześnie zaniepokojenie ostatnim wydarzeniami oraz nadzieję, że zwycięży dialog i rozmowa a nie konfrontacja" - powiedział prezydencki minister.(PAP)

mzk/ biw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL