Polska po 1989 roku

18.09.2019

Prezydent Wrocławia ogłosił konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych. Monument miałby stanąć u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Konkurs ogłoszono w 80. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

Jak podkreślono w środę w komunikacie biura prasowego wrocławskiego magistratu, celem budowy pomnika jest "oddanie czci wielkiej grupie żołnierzy tragicznie doświadczonych w walce o wolną Polskę po zakończeniu II wojny światowej i jednocześnie wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieło sztuki wysokiej klasy".

Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego wrocławskiego magistratu wskazał, że uczestnikom konkursu pozostawiono swobodę zarówno w sposobie ujęcia tematu, jak i doborze artystycznych środków wyrazu. "W konkursie mogą wziąć udział artyści plastycy i architekci, a także inni wykonawcy, którzy w ostatnich 10 latach stworzyli umieszczone w przestrzeni publicznej dzieło sztuki upamiętniające osobę lub wydarzenie historyczne" - dodał Myszko-Wolski.

Do 3 grudnia wrocławskie magistrat będzie przyjmował wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Pierwszy etap konkursu ma zostać rozstrzygnięty do 27 lutego 2020 r.

Uczestnicy drugiego etapu będą musieli przygotować prace konkursowe w postaci modeli, makiet, projektów, plansz i opisów. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 czerwca 2020 r. Zwycięzca konkursu otrzyma 50 tys. zł i zostanie zaproszony do negocjacji umowy na wykonanie szczegółowego opracowania pokonkursowego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL