II wojna światowa

23.08.2019

Prezydent zaapelował o czujność wobec fałszowania historii i manipulowania faktami

Cela rtm. Witolda Pileckiego w mokotowskim więzieniu - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. 2018 r. Fot. PAP/R. Pietruszka Cela rtm. Witolda Pileckiego w mokotowskim więzieniu - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. 2018 r. Fot. PAP/R. Pietruszka

O czujność wobec wszelkich przejawów fałszowania historii i manipulowania faktami, jak w przypadku paktu Ribbentrop-Mołotow zaapelował prezydent w liście odczytanym w piątek na obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

"Powinniśmy być czujni wobec wszelkich przejawów fałszowania historii, manipulowania faktami i relatywizowania odpowiedzialności, jak to na przykład dzieje się dzisiaj w odniesieniu do paktu Ribbentrop-Mołotow oraz jego dziejowych konsekwencji" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

CZYTAJ TAKŻE

List prezydenta został odczytany w piątek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przez Andrzeja Derę, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

"Wspólnie składamy hołd wszystkim Ofiarom totalitarnych reżimów. Jesteśmy także zobowiązani, aby dogłębnie badać i rozumieć mechanizmy zła, które prowadziły do rozrastania się tych ludobójczych systemów, odkrywać całą prawdę o ich zbrodniach oraz upamiętniać tych, którzy stracili życie z rąk oprawców" - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda przypomniał w swoim liście także ideę obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, który został ustanowiony na 23 sierpnia, w dzień podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

"Nigdy nie wolno nam zapomnieć tego strasznego rozdziału historii. Jest on nieodłączną częścią całego europejskiego dziedzictwa, stanowiącą nieustanną przestrogę oraz zobowiązanie, aby wspólnie przeciwstawiać się złu" - podkreślił.

CZYTAJ TAKŻE

"Ustanowienie przez Parlament Europejski tego znaku świadomości historycznej i odpowiedzialności za przyszłość było naszym wspólnym, doniosłym aktem" - dodał.

Prezydent przypomniał w swoim liście "datę 23 sierpnia 1939 roku, która złowrogo zapisała się w historii świata, a zwłaszcza tragicznie zaważyła na losach narodów Europy Środkowo-Wschodniej".

"Osiemdziesiąt lat temu został zawarty układ pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Sowieckim, zwany paktem Ribbentrop-Mołotow. Jego następstwem był wybuch II wojny światowej wraz z agresją niemiecką i sowiecką na Polskę oraz podział tego regionu Europy na strefy wpływów brunatnego i czerwonego totalitaryzmu" - napisał.

"Wiele milionów ludzi, mieszkańców tych +skrwawionych ziem+, doświadczyło potwornych zbrodni i cierpień, których symbolami stały się Auschwitz i Gułag. Zakończenie wojny nie okazało się kresem tej martyrologii; na obszarach odgrodzonych +żelazną kurtyną+ komunizm wciąż dręczył i zabijał liczne ofiary. Nigdy nie wolno nam zapomnieć tego strasznego rozdziału historii. Jest on nieodłączną częścią całego europejskiego dziedzictwa, stanowiącą nieustanną przestrogę oraz zobowiązanie, aby wspólnie przeciwstawiać się złu" - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Duda nawiązał także do wcześniejszych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

"My, Polacy, jesteśmy dumni, że pierwsze obchody Dnia Pamięci zostały zorganizowane w 2011 roku w Warszawie. Efektem tego spotkania stała się m.in. +Deklaracja Warszawska+, w której podkreśliliśmy konieczność gromadzenia dokumentacji dotyczącej zbrodni popełnionych przez systemy totalitarne. Następne obchody odbywały się w kolejnych stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej, symbolizując wspólnotę naszych losów – a dzisiaj miejscem spotkania jest ponownie Warszawa" - zaznaczył.

23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, który został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a pierwsze obchody zostały zorganizowane w Warszawie w 2011 r. Wówczas została podpisana "Deklaracja Warszawska", mająca zwrócić uwagę na konieczność podtrzymywania przez Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych.

W piątkowych obchodach wzięli udział m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski i wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL znajduje się na terenie dawnego aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Więzienie pełniło funkcję więzienia politycznego od 1945 roku i przez cały okres komunizmu.(PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL