Katyń

13.04.2019

Prezydent złożył wieniec przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę wieniec przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – podaje Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Prezydent złożył wieniec wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, Związku Sybiraków Oddział Krakowski i harcerzami z ZHP i ZHR.

Stojący u podnóża Wawelu krzyż, nazywany powszechnie "katyńskim", upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Na belce poprzecznej ma złocony napis "Katyń" oraz daty 1940 i 1990. U podnóża znajduje się granitowa tablica, na której wymieniono tragiczne miejsca związane z najnowszą historią Polski, m.in. Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, Workutę, ale też Gdańsk, Gdynię, Szczecin i kopalnię Wujek.

Prezydent wraz z przedstawicielami organizacji katyńskich i sybirackich oraz harcerzami złożył również kwiaty przed pamiątkową tablicą poświęconą pamięci Polaków aresztowanych, deportowanych i zesłanych przez władze sowieckie na Sybir. Tablicę znajdującą się obok Krzyża Katyńskiego odsłonięto 17 września 2009 roku, w 70. rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę.

Obchodzony 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony 14 listopada 2007 r. przez Sejm RP w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej i dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.(PAP)

rgr/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL