Polska po 1989 roku

17.08.2019

Prof. Władysław Nasiłowski laureatem nagrody Lux ex Silesia

Prof. Władysław Nasiłowski, wybity lekarz, nestor śląskiej medycyny i jedna z najwybitniejszych postaci polskiej medycyny sądowej, odbierze w tym roku nagrodę Lux ex Silesia (Światło ze Śląska).

Nagrodę Lux ex Silesia przyznaje się osobom ukazującym w swej działalności naukowej lub artystycznej wartości moralne i wnoszące trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

CZYTAJ TAKŻE

Nazwisko laureata ogłaszane jest co roku w archikatedrze Chrystusa Króla podczas mszy w uroczystość św. Jacka - głównego patrona metropolii katowickiej. O tym, że nagrodę otrzyma w tym roku prof. Nasiłowski poinformował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc po mszy w intencji mieszkańców archidiecezji oraz Wojciecha Korfantego – dyktatora trzeciego powstania śląskiego - w 80. rocznicę jego śmierci.

Jak przypomniał arcybiskup, prof. Nasiłowski w czasach stanu wojennego był autorem wielu ekspertyz, które miały znaczenie polityczne. Wydawał opinie między innymi związane z pacyfikacją kopalni Wujek czy w związku ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki. Przygotował także szereg ekspertyz dla celów beatyfikacyjnych.

Urodzony w 1925 r. Władysław Nasiłowski jest anatomopatologiem. Należy do najważniejszych postaci polskiej medycyny sądowej. Jest wybitnym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy, a także i prawników, dla których prowadził wykłady. Jest też w środowisku lekarskim niekwestionowanym autorytetem oraz wzorem etycznym.

Był przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach, był też jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej. Jest doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ TAKŻE

W latach 50. w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał też etykę lekarską. W latach 80. był Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Zrezygnował z tej funkcji w proteście wobec represji stanu wojennego.

Prowadzone przez prof. Nasiłowskiego badania naukowe dotyczyły m.in. urazów mózgowo-czaszkowych, toksykologii alkoholu, zatruć lekami, zwłaszcza u małych dzieci, zatruć przemysłowych, narkomanii, a także odpowiedzialności zawodowej lekarzy i nauczania etyki lekarskiej.

Nagrodę Lux ex Silesia otrzymują osoby związane z Górnym Śląskiem, charakteryzujące się chrześcijańskimi cnotami oraz wybitnym dorobkiem naukowym, artystycznym lub działalnością społeczną.

Nagrodę ufundował w 1994 roku ówczesny metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. Otrzymali ją m.in.: językoznawca Irena Bajerowa, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, lekarze Kornel Gibiński i Franciszek Kokot, językoznawca Jan Miodek, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, dyrektor Biblioteki Śląskiej Jan Malicki, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", aktor Franciszek Pieczka. W 2018 r. nagrodę otrzymał Mieczysław Chorąży, nestor krajowej onkologii. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL