Epoka nowożytna

29.03.2014 aktualizacja 14.07.2016

Przygotowania do 350. rocznicy śmierci hetmana Stefana Czarnieckiego

 Portret Stefana Czarnieckiego autorstwa Brodero Matthisena. Fot. PAP/T. Prażmowski Portret Stefana Czarnieckiego autorstwa Brodero Matthisena. Fot. PAP/T. Prażmowski

W gminie Włoszczowa rozpoczęły się przygotowania do przypadającej w przyszłym roku 350. rocznicy śmierci Stefana Czarnieckiego. Hetman polny koronny urodził się w Czarncy pod Włoszczową, również tam został pochowany.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Gminy we Włoszczowie Iwona Boratyn Rada Miejska zaapelowała do Sejmu o ustanowienie roku 2015 – Rokiem hetmana Stefana Czarnieckiego. Wtedy bowiem mija 350. rocznica jego śmierci.

„Jego umiłowanie wolności Ojczyzny, której poświęcił całe swe życie, stanowi nadal wzór do naśladowania i 350. rocznica śmierci będzie odpowiednim momentem dla oddania czci Jego osobie” – napisali w apelu radni.

„Zwróciliśmy się także do Narodowego Banku Polskiego z inicjatywą wybicia monety okolicznościowej z wizerunkiem Czarnieckiego oraz Poczty Polskiej o wydanie znaczka z jego podobizną” - powiedziała Boratyn.

W rodzinnej miejscowości hetmana, Czarncy, powstaje Centrum Edukacyjno-Kulturalne poświęcone Czarnieckiemu. „Prace budowlane dobiegają końca, myślę że w najbliższych tygodniach będziemy mogli zająć się wyposażeniem tego miejsca i wstawiać eksponaty” – wyjaśniła.

Instytucja zlokalizowana będzie w murach przedwojennego budynku Szkoły Podstawowej w Czarncy, gdzie dotąd mieściła się niewielka Izba Pamięci im. Czarnieckiego. „Będą to eksponaty, które będą nawiązywały do epoki, w której żył Czarniecki, a także zbiory pamiątek po uroczystościach państwowych jakie odbywały się w Czarncy z udziałem najwyższych władz, m.in. w latach 30. XX wieku” - powiedziała Boratyn.

Eksponaty zbierane były przez dziesięciolecia przez szkołę oraz Towarzystwo Pamięci im. Stefana Czarnieckiego. Część z nich podarował ród Czarnieckich, wojskowych oraz osoby, które przyjeżdżały do Czarncy.

„Ekspozycja będzie także wzbogacona przez manekiny przedstawiające postaci z epoki oraz repliki uzbrojenia, m.in. zbroi husarskiej z XVII w.” – powiedziała Boratyn. W centrum znajdzie się także multimedialna sala konferencyjna pozwalająca na prowadzenie lekcji czy sympozjów.

Czarnca jest położona w gminie Włoszczowa (Świętokrzyskie) przy drodze wojewódzkiej nr 786 Kielce-Częstochowa. Znajduje się tam m.in. barokowy kościół parafialny ufundowany przez Stefana Czarnieckiego, wzniesiony w latach 1640-1659. W jego podziemiach znajduje się krypta, w której został pochowany hetman.

W świątyni znajdują się liczne pamiątki po Stefanie Czarnieckim, m.in. ikona z ołtarza polowego, przed którym modlił się hetman oraz ornat - szata kościelna wykonana ze zdobytej w czasie potopu szwedzkiego zdobionej kapy na konia króla szwedzkiego Karola X Gustawa.

Stefan Czarniecki urodził się w 1599 roku w Czarncy w ówczesnym województwie sandomierskim. Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. Wsławił się działaniami w okresie potopu szwedzkiego - przeciw wojskom króla Szwecji Karola X Gustawa. Znany jest także z okresu wojny polsko-rosyjskiej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XVII w.

Zmarł w 1665 roku w Sokołówce koło Brodów (dzisiejsza Ukraina). Został pochowany w kościele parafialnym w Czarncy. (PAP)

mjk/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL