II wojna światowa

10.10.2016

PSL chce budowy pomnika Batalionów Chłopskich w Warszawie

W Warszawie musi powstać pomnik upamiętniający Bataliony Chłopskie; nie pozwolimy żeby żołnierze BCh zostali zapomniani - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek na konferencji naukowej w Sejmie z okazji 76. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich.

"Chcemy upamiętnić tych wszystkich, którzy stworzyli fenomen Batalionów Chłopskich, fenomen na skalę europejską, armię synów i córek chłopskich, armię ludzi odważnych i niezłomnych w swych postanowieniach i przyrzeczeniach" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zadeklarował, że PSL nie pozwoli, aby kiedykolwiek Bataliony Chłopskie i ich komendant Franciszek Kamiński, zostali "zapomniani, przemilczani i porzuceni". "To jest nasza dziejowa odpowiedzialność" - oświadczył.

Prezes PSL wyraził nadzieję, że w najbliższych latach powstanie w Warszawie pomnik upamiętniający żołnierzy Batalionów Chłopskich. "Bataliony Chłopskie, ich rodziny, synowie i wnuki po prostu zasługują na ten pomnik. Ten pomnik musi powstać" - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że PSL jest partią, która jest zobowiązana do tego, żeby pamiętać o przeszłości i umacniać historię. "To jest nasz dziejowy obowiązek, to jest nasze dziedzictwo" - oświadczył prezes PSL.

"Mam poczucie, że dzisiaj, ucząc się historii i mówiąc o patriotyzmie, nie wszyscy chcą pamiętać o Batalionach Chłopskich. (...) Ruch ludowy ma wielką historię, musimy o nią zadbać, żeby patriotyzm nie był tylko i wyłącznie jednej formacji politycznej, bo on (patriotyzm) jest różnorodny i dla wszystkich jest tam miejsce. Budujmy razem wspólnotę narodową Polaków, musimy pamiętać o Armii Krajowej, Batalionach Chłopskich i Żołnierzach Wyklętych" - zaznaczył szef ludowców.

Zdaniem prezesa PSL, "budowanie patriotyzmu i dumy narodowej jest naszym świętym obowiązkiem"

Poseł PSL Piotr Zgorzelski przypomniał, że Bataliony Chłopskie były drugą co do wielkości - po Armii Krajowej, podziemną armią zbrojną w okupowanej Polsce. "W szczytowym momencie liczyła 170 tysięcy żołnierzy, siecią swojego działania objęła 10 województw, 170 powiatów, ponad tysiąc gmin" - podkreślił.(PAP)

mrr/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL