Polska po 1989 roku

11.12.2019

Publicyści i historycy: Kościół towarzyszył Polakom w drodze do wolności

O wymiarach niezłomności polskich męczenników rozmawiali w środę w Gdańsku historycy i publicyści. Przypomnieli, że wśród nich były nie tylko osoby duchowne, lecz również wierni świeccy, którzy starali się kroczyć drogą wiary i wolności.

W środę rozpoczął się w Gdańsku I Kongres poświęcony 108 błogosławionym męczennikom II wojny światowej. O wymiarach niezłomności polskich duchownych i osób świeckich rozmawiali w panelu zatytułowanym "Kościół Niezłomny(ch)" prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki, historyk i publicysta Tadeusz Płużański, publicysta Leszek Żebrowski oraz rzecznik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Jan Hlebowicz.

Prelegenci zaznaczyli w swoich wystąpieniach, że wśród męczenników byli nie tylko duchowni, ale również osoby świeckie, które starały się kroczyć drogą wiary i wolności.

"Kongres poświęcony jest tym, którzy walczyli z niemieckim okupantem, ale nie możemy zapomnieć o tych, którzy ponieśli ofiarę w czasie komunizmu" - mówił Tadeusz Płużański. Spośród nich wymienił m. in. jezuitę Władysława Gurgacza ps. "Ojciec", ks. Rudolfa Marszałka ps. "Opoka", bpa Czesława Kaczmarka, bpa Antoniego Baraniaka, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Stefana Niedzielaka, ks. Sylwestera Zycha, ks. Jerzego Popiełuszkę, rtm. Witolda Pileckiego oraz płk. Łukasza Cieplińskiego.

Dla prezesa Radia Gdańsk Adama Chmieleckiego niezłomność nie zawsze oznacza oddanie najwyższej ceny, jaką jest życie. Według niego jest to również trwanie przy swoich wartościach oraz gotowość do poświęceń bez względu na presję otoczenia. "Kościół katolicki zawsze towarzyszył Polakom w drodze do wolności i niepodległości. To zawsze wyróżniało Kościół w Polsce" - dodał Chmielecki.

Według Płużańskiego niezłomność nie wyraża się tylko i wyłącznie w walce, ale jest to również postawa - przeciwstawienie się antykulturze, antypolskości. "Jest to bitwa o system wartości" - dodał.

Prelegenci wspomnieli, że prześladowania Kościoła katolickiego miały i mają miejsce wszędzie tam, gdzie występował system komunistycznych rządów. Leszek Żebrowski zwrócił uwagę, że walka z Kościołem leżała u jego podstaw. "Po 1945 roku komuniści zamordowali 350 wiernych, kapłanów i sióstr zakonnych. 2500 było represjonowanych na wszelkie możliwe formy - więzionych, internowanych, wypędzanych z parafii, domów zakonnych" - mówił. W ocenie prelegentów kapłani wciąż musza zmagać się z atakami na Kościół, wykazując przy tym swoją niezłomną postawę. "Jesteśmy dzisiaj świadkami brutalnej walki z Kościołem. Są to liczne profanacje, dewastowanie świątyń, świętokradztwa, napady i zabójstwa kapłanów, wierni są poddawani atakom" - mówił Żebrowski.

Zdaniem Płużańskiego komunizm odradza się dzisiaj za pomocą fałszowania historii, zaprzeczania faktom. "Próbuje się dzisiaj rozbijać polskie wartości, polskie rodziny" - mówił.

Według prelegentów potrzebne jest, aby ukazywać postawy niezłomnych kapłanów w mediach, podręcznikach szkolnych, instytucjach kultury, aby zarazić ich postawą kolejne pokolenia Polaków.

"Żyjemy w czasach relatywizmu i powszechnego kłamstwa. Młodzi ludzie są zagubieni, ale poszukują wartości. Młode pokolenie staje się coraz bardziej świadome i zaczyna przywiązywać uwagę do wiary, religii, patriotyzmu i tradycyjnych wartości" - zakończył Chmielecki.

Celem I Kongresu 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej jest przybliżenie sylwetek duchownych zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II w czasie jego podróży apostolskiej do Polski. Jego organizatorami są Braci Mniejsi Kapucyni oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie wpisuje się w obchody 80. rocznicy wybuchu największego w dziejach konfliktu zbrojnego.

Wydarzenie potrwa dwa dni, w tym czasie odbędzie się 15 debat panelowych, w których weźmie udział łącznie 70 prelegentów reprezentujących różne środowiska i światopoglądy. Patronat honorowy nad Kongresem objął metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.(PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL