Europa i świat po 1989 roku

15.01.2019

Radio Wolna Europa wznawia działalność w Rumunii

Źródło: facebook.com/romania.europalibera Źródło: facebook.com/romania.europalibera

Radio Wolna Europa/Radio Swoboda (RFE/RL) po dziesięciu latach wznowiło działalność w Rumunii. Według RFE/RL w tym kraju można mówić o „szeroko zakrojonej dezinformacji dotyczącej zachodnich instytucji i demokratycznych praktyk”.

Rumuńska sekcja Radia Wolna Europa, Radio Europa Libera, ruszyła w poniedziałek rano. Redakcja będzie działać jedynie na platformach cyfrowych.

Według organizacji Reporterzy Bez Granic (RSF) w ostatnich latach w Rumunii ograniczana jest wolność mediów, a RFE/RL wskazuje, że "wiele środków masowego przekazu znajduje się pod kontrolą rządu lub miejscowych oligarchów", a dostęp do "niezależności dziennikarskiej i zrównoważonego przekazu informacji" staje się coraz trudniejszy.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ocenił, że powrót Radia Europa Libera to "dobra wiadomość" i podkreślił w oświadczeniu, że "nie można sobie wyobrazić wolnej Rumunii w wolnej Europie bez wolnych mediów".

Jak podaje RFE/RL, w tym miesiącu planowane jest również wznowienie bułgarskiej redakcji Radia Swoboda, która zakończyła pracę w 2004 roku.

RFE/RL podało w komunikacie, że jego odbiorcami jest ponad 34 mln osób, posługujących się 25 językami, w ponad 20 krajach, "w których ograniczona jest wolność mediów lub w których nie rozwinęły się profesjonalne standardy medialne".

Radio Wolna Europa/Radio Swoboda to projekt finansowany ze środków Kongresu USA. (PAP)

ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL