Inne

22.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Rosyjskie MSZ krytykuje księcia Karola za porównanie Putina do Hitlera

Karol, książę Walii. Fot. PAP/EPA Karol, książę Walii. Fot. PAP/EPA

Rosyjskie MSZ skrytykowało w czwartek brytyjskiego następcę tronu księcia Karola, który miał porównać działania prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy, w tym aneksję Krymu, do niektórych poczynań Adolfa Hitlera.

"Jeśli te słowa zostały naprawdę wypowiedziane, to bez wątpienia nie świadczą one dobrze o przyszłym brytyjskim monarsze" - powiedział rzecznik rosyjskiego resortu dyplomacji Aleksandr Łukaszewicz.

"Naszym zdaniem wykorzystywanie zachodniej prasy przez członków brytyjskiej rodziny królewskiej do szerzenia propagandy antyrosyjskiej na temat palącej kwestii - to jest sytuacji na Ukrainie - jest niedopuszczalne, skandaliczne i nikczemne" - dodał rzecznik.

W środę BBC podało, że książę Karol miał porównać poczynania Putina do niektórych działań nazistów. Miał to zrobić podczas rozmowy z Marienne Ferguson, przedwojenną uciekinierką z Polski, z którą spotkał się w poniedziałek w Muzeum Imigracji w Halifaksie, gdzie kobieta pracuje.

Gdy była mowa o zajmowaniu państw przez Hitlera, książę powiedział, że to podobne do tego, co obecnie robi Putin - wspominała Ferguson. (PAP)

jhp/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL