Kultura i sztuka po 1989 roku

18.10.2019

Royal Philharmonic Orchestra wystąpiła w Filharmonii Łódzkiej

Łódź, 17.10.2019. Muzycy londyńskiej The Royal Philharmonic Orchestra w Filharmonii Łódzkiej. PAP/G. Michałowski Łódź, 17.10.2019. Muzycy londyńskiej The Royal Philharmonic Orchestra w Filharmonii Łódzkiej. PAP/G. Michałowski

Światowej sławy filharmonicy z Wielkiej Brytanii - Royal Philharmonic Orchestra – wystąpili w czwartek w Filharmonii Łódzkiej. Podczas koncertu pod patronatem  wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, muzyków poprowadził maestro Grzegorz Nowak.

Dyrektor artystyczny Opery Narodowej w Warszawie Grzegorz Nowak, pełniący też funkcję jednego z głównych dyrygentów Royal Philharmonic Orchestra, z którą występował na wielu tournee koncertowych m.in. w Anglii, Szwajcarii, Turcji i Armenii, jako solistę tej uroczystej gali zarekomendował Konrada Biniendę - laureata prestiżowych konkursów wykonawczych, w tym Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

W programie koncertu znalazły się trzy poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza: "Stanisław i Anna Oświecimowie" op. 12, "Epizod na maskaradzie" op. 14 oraz "Smutna opowieść" op. 13. Binienda przedstawił także własne opracowanie "Allegro de concert A-dur" op. 46 F. Chopina.

"Było kilka wersji aranżacji tej kompozycji, wykonanych przez różnych kompozytorów, ale można powiedzieć, że były one dokonane językiem Brahmsa czy Rachmaninowa. Wersja Konrada Biniendy jest bardzo w stylu Chopina" - zapowiedział dyrygent przed koncertem.

Z kolei sam Binienda przypomniał, że Chopin napisał w jednym z listów, iż utwór ten chciałby zagrać na pierwszym koncercie po powrocie do wolnej Polski. "Wiąże się z tym lekkie poczucie optymizmu i entuzjazmu, które jest bardzo rzadkim zjawiskiem w muzyce Chopina" - zaznaczył pianista.

Partnerem medialnym koncertu było Polskie Radio Łódź, które rejestrowało występ królewskich filharmoników. Zostanie on wydany na płycie, która powinna się ukazać jeszcze w tym roku.

"Szkoda byłoby przepuścić taką okazję. Jest to orkiestra naprawdę znakomita; z koncertów zeszłorocznych wyszły jej trzy krążki. Bardzo często koncerty na żywo są tak idealne, że nadają się na płytę.(...) Publiczność jest częścią tego wykonania. (...) Istnieje pewne połączenie - gdy publiczność reaguje, muzycy to czują; niekoniecznie jest to coś, co można opisac słowami"  - wyjaśnił Nowak w rozmowie z Radiem Łódź.

Wydarzenie swoim patronatem objął wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który był obecny na koncercie. W marcu br. Gliński podpisał umowę o współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki której placówka zyskała na swoją działalność dodatkowe 2,6 mln zł w tym roku, a od przyszłego - 2,8 mln zł.

The Royal Philharmonic Orchestra - Królewska Orkiestra Filharmoniczna - została założona w 1946 r. przez sir Thomasa Beechama. Obecnie zespół stale współpracuje m.in. z Pinchasem Zukermanem, Alexandrem Shelleyem i polskim dyrygentem Grzegorzem Nowakiem. Muzycy koncertują na całym świecie, a poza tym biorą udział w niestandardowych przedsięwzięciach: nagrywają ścieżki dźwiękowe do gier wideo, dla filmu i telewizji, towarzyszą artystom muzyki popularnej, realizują program edukacyjny i społecznościowy RPO Resound z myślą o młodzieży, osobach bezdomnych i chorych. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ robs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL