Europa i świat po 1989 roku

22.08.2018

Rumunia: lider partii rządzącej utrzymuje, że próbowano go zabić

Przywódca rumuńskiej rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Liviu Dragnea wyjawił w telewizji Antena 3, że w ubiegłym roku był celem nieudanego zamachu na swe życie. Zasugerował, że za próbą zamachu stoi znany amerykański miliarder i filantrop George Soros.

Dragnea powiedział we wtorek wieczorem, że w ubiegłym roku doszło do próby zabicia go, którą udało się udaremnić, i że mieli tego dokonać czterej obcokrajowcy.

"Odkryłem, kto im zapłacił, lecz nie mogę wymienić nazwiska, gdyż ta osoba jest znana na świecie" - oświadczył Dragnea. Zapytany, czy myśli o amerykańskim finansiście George'u Sorosu, odpowiedział: "Nie ja o nim, lecz on o mnie".

Reuters pisze, że tendencja do demonizowania Sorosa - węgiersko-amerykańskiego finansisty, który sponsoruje liberalne organizacje charytatywne i organizacje pozarządowe na całym świecie poprzez fundację Open Society - jest powszechna w takich krajach Europy Środkowej i Wschodniej, jak Węgry i Polska, gdzie wzrastają demokracje nieliberalne.

Stojący na czele rumuńskiej opozycyjnej Partii Ruchu Ludowego (PMP) Eugen Toma porównał w środę lidera PSD do nieżyjącego komunistycznego przywódcy Rumunii Nicolae Ceausescu, który przed swoją egzekucją w grudniu 1989 roku twierdził, że do jego upadku doprowadzili czterej zagraniczni agenci.

Liviu Dragnea kieruje silną ręką partią rządzącą, lecz sam nie może być premierem; w procesie w 2016 roku został skazany na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu za oszustwo wyborcze. W czerwcu tego roku sąd pierwszej instancji skazał go na 3,5 roku więzienia za nawoływanie innych do nadużycia władzy; Dragnea odwołuje się od wyroku.

Po powrocie do władzy rumuńscy socjaldemokraci rozpoczęli szeroko zakrojoną reformę wymiaru sprawiedliwości krytykowaną przez centroprawicową opozycję, sędziów, państwa zachodnie i środowiska prawnicze. Parlament Rumunii przyjął niedawno nowelizację prawa karnego, korzystną - jak podkreślają krytycy - dla polityków podejrzanych o korupcję.

W wypowiedzi dla prywatnej telewizji Antena 3 Liviu Dragnea oświadczył, że niedawny protest antyrządowy w Bukareszcie, w którym zostało poszkodowanych kilkaset osób, był wspartą przez prezydenta kraju Klausa Iohannisa nieudaną próbą obalenia rządu.(PAP)

mmp/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL