Europa i świat po 1989 roku

19.02.2019

S. Karczewski apeluje do izraelskich polityków o powstrzymanie się od antypolskich wypowiedzi

Wypowiedź p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza była rasistowska - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaapelował do izraelskich polityków, by powstrzymali się od swoich antypolskich wypowiedzi.

Katz odniósł się w niedzielę do słów wypowiedzianych według izraelskich mediów przez premiera Benjamina Netanjahu. "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+".

Karczewski ocenił we wtorek w radiowej Jedynce, że wypowiedź Katza była rasistowska. "Musimy stanowczo powiedzieć +nie+ i absolutnie potępić. Nie może dochodzić do takich określeń" - podkreślił marszałek Senatu.

"Apeluję do polityków izraelskich o to, żeby powstrzymali się w swoich antypolskich wypowiedziach" - oświadczył Karczewski. Dodał, że wszystkim politykom w Polsce zależy na dobrych relacjach z Izraelem.

"Dbamy o prawdę historyczną, jesteśmy dumnym narodem, szanujemy wszystko to, co dotyczy innych narodów; pokazujemy prawdziwą historię, przecież dbamy o to, żeby w Polsce te wszystkie miejsca, które są związane z Holokaustem (...) były eksponowane" - mówił marszałek Senatu.

Po wypowiedzi Katza premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Szczyt został odwołany, zamiast spotkania V4 w Jerozolimie zaplanowano rozmowy dwustronne premierów Grupy. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL