Polska po 1989 roku

26.06.2019

S. Karczewski: cieszy mnie wola porozumienia ws. Westerplatte

Ważne jest to, by Westerplatte było dobrze zagospodarowane; cieszy mnie wola porozumienia ws. tego miejsca ważnego dla Polaków i Europejczyków, dla naszej historii, bo tam rozpoczęła się II wojna światowa - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

We wtorek w Warszawie doszło do spotkania wiceministra kultury Jarosława Sellina i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte, i ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność.

Karczewski był pytany na środowym briefingu w Senacie, czy w związku z propozycją Dulkiewicz specustwa jest nadal potrzebna; był też proszony o ocenę spotkania.

"Bardzo ucieszyła mnie wczorajsza wspólna konferencja polityków z Gdańska - i pani prezydent Gdańska, i pana ministra. To też świadczy o tym, że jest wola porozumienia w sprawie tego miejsca, ważnego dla Polaków, dla naszej historii, ale i ważnego dla Europejczyków, bo tam rozpoczęła się II wojna światowa" - powiedział Karczewski.

Dodał, że widział to miejsce i wydało mu się ono "bardzo zaniedbane i w sposób nieodpowiednio zagospodarowane". "Więc na pewno wymaga bardzo dużych nakładów, a są takie nakłady oferowane przez polski rząd, przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więc należy z tego skorzystać. I dla mnie osobiście, mówię nie jako marszałek, ale jako Polak i osoba, która wielokrotnie tam jest, która zaprasza do Gdańska (...) zależy mi, aby to miejsce było godne, by przyciągało turystów, osoby odwiedzające Gdańsk" - mówił Karczewski.

"Jestem pełen nadziei na to, że dojdzie do porozumienia, ale przede wszystkim ważne jest to, by miejsce to było dobrze zagospodarowane i by przyciągało i Polaków i turystów z zagranicy licznie odwiedzających Gdańsk" - dodał marszałek Senatu.

Dopytywany, czy jest konieczność wprowadzenia specustawy odpowiedział: "jest potrzebna albo niepotrzebna; po to są rozmowy". "Jaki będzie ich finał, konkluzja, nie potrafię przewidzieć. Jeśli będzie konieczna ustawa, to trzeba ją wprowadzić" - dodał.

Według twórców projektu specustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte - posłów PiS - proponowane rozwiązania mają usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, by miejsce to lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór III Rzeszy Niemieckiej. Przepisy krytykowane są przez władze Gdańska, w tym prezydent Dulkiewicz, w której ocenie jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL