Polska po 1989 roku

31.07.2019

S. Karczewski: jestem zbulwersowany pomysłem „świętowania” rocznicy wybuchu II wojny światowej

Jestem zbulwersowany pomysłem „świętowania” 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej; to jest sposób absolutnie niegodny - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do informacji o zaplanowanych w Gdańsku wydarzeniach z tej okazji.

We wtorek na oficjalnym portalu www.gdansk.pl ukazał się materiał zapowiadający wydarzenia, które mają mieć miejsce w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Informował on m.in. o tym, że na 1 września w mieście "zaplanowano +marsz życia+, czyli radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie". W środę rano wpis ten został zmieniony: usunięto m.in. słowa "radosny pochód" oraz "tańce i wspólne świętowanie".

W środę rano gdańscy radni PiS Kacper Płażyński, Andrzej Skiba oraz Kazimierz Koralewski odnosząc się do treści pierwotnego wpisu podkreślili, że traktują to jako "kolejną prowokację ze środowiska pani prezydent Dulkiewicz".

Także w środę o sprawę spytano na briefingu w Senacie Stanisława Karczewskiego.

CZYTAJ TAKŻE

"Jest to sposób absolutnie niegodny. Jestem zbulwersowany tą formą uczczenia rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, nie wyobrażam sobie, byśmy obchodzili tę rocznicę w radości, tańcząc, śpiewając. Wszyscy stajemy wtedy na jedną minutę i pamiętamy o naszych bohaterach, w ten sposób chcemy powiedzieć: +cześć i chwała bohaterom+" - podkreślił Karczewski.

Zaznaczył, że podobnie - czyli godnie i poważnie - należy czcić pamięć pierwszych ofiar II wojny światowej i samego jej wybuchu.

Do sprawy obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku odniosła się w środę także prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. "Sugestie, jakoby władze miasta chciały naruszyć godność ofiar wojny, są absurdalne i nieprawdziwe; są wypaczeniem przesłania, które ma płynąć z wydarzenia o nazwie +Marsz Życia+ organizowanego przed Fundację Pojednanie" - oświadczyła Dulkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE

Jej zdaniem, jedyne przesłanie płynące z "Marszu Życia" powinno "w zgodzie budować przyszłość w imię dobrych relacji dobrosąsiedzkich, w szukaniu tego, co łączy, a nie dzieli, w patrzeniu w przyszłość".

Jak podkreśliła Dulkiewicz, jej marzeniem jest, aby jedynym przesłaniem płynącym z Gdańska dotyczącym 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej była: "Zgoda, przyszłość, dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami i patrzenie na to, co łączy, a nie dzieli". Dodała, że "oburzające i niedopuszczalne jest wzniecanie kolejnego frontu wojny polsko-polskiej dla uzyskania wymiernych korzyści politycznych". (PAP)

wni/ eaw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL