Koniec PRL

11.06.2018

S. Karczewski: wybory 4 czerwca '89 nie były zbojkotowane; to ważna data

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/T. Gzell Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Fot. PAP/T. Gzell

4 czerwca 1989 r. to była ważna data w historii Polski; nie należy jej „demonizować” - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, nie zgadza się ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego, że ówczesne wybory były "zbojkotowane".

Karczewski pytany w poniedziałek w Radiu Zet, czy rocznica 4 czerwca 1989 r. była rocznicą sukcesu, czy zdrady, odpowiedział, że ani jedno, ani drugie.

Marszałek Senatu odniósł się do wypowiedzi premiera Morawieckiego, który napisał na Twitterze w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.: "Dziś ważna rocznica. W 1989 roku – zbojkotowane przez wielu Polaków wybory, tylko częściowo wolne, z zasadami zmienionymi w trakcie, by ratować listę krajową i kandydatów PZPR. Tego samego dnia – okrutna zbrodnia chińskich komunistów na placu Tian’anmen".

Karczewski powiedział, że nie zgadza się z tym, że wybory były zbojkotowane. "To nie były zbojkotowane wybory. Sam byłem wtedy aktywny w tych wyborach. (…) Nie widziałem tam bojkotu" – podkreślił.

Marszałek Senatu przyznał, że 4 czerwca 1989 r. nie była to data na tyle przełomowa, że nastąpiła "pełna demokracja, pełna wolność”. Ale, jak dodał, była ważną datą w historii Polski. W ocenie marszałka nie należy jej „demonizować”.

4 czerwca 1989 r., odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. (PAP)

emi/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL