Auschwitz

02.01.2019

Sąd zajmie się Irlandczykiem, który niszczył Muzeum Auschwitz

31 stycznia oświęcimski sąd rejonowy rozpatrzy wniosek o wydanie wyroku skazującego Irlandczyka, który wydrapał monetą swoje imię na ścianie jednego z baraków w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.

Zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka przypomniał, że turysta jest oskarżony o uszkodzenia mienia będącego dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Irlandczyk złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zaproponował dla siebie 1 rok więzienia w zawieszeniu na okres próby wynoszący 2 lata, a także 1 tys. zł nawiązki na rzecz Muzeum Auschwitz.

38-letni turysta z Irlandii w październiku ub.r. na ścianie jednego z poobozowych baraków w byłym niemieckim KL Auschwitz II-Birkenau wyrył monetą swoje imię. Został zatrzymany przez straż muzeum i przekazany policjantom. W prokuraturze usłyszał zarzut. Przyznał się do winy.

Jak wyjaśniał przed śledczymi, umieścił imię na ścianie, gdyż dostrzegł na niej podobne napisy. Uznał wówczas, że jest to dopuszczalne.

Po przesłuchaniu został zwolniony i wrócił do swojego kraju.

Podobne zdarzenie miało miejsce latem 2016 r. Dwaj 17-letni Portugalczycy uszkodzili mur głównej bramy do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W zabytkowych cegłach wyryli imiona i nazwiska. Stanęli przed sądem, który skazał ich na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd oddał ich też pod dozór kuratora i nakazał zapłacić po 1 tys. zł nawiązki na rzecz Muzeum Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL