Polska po 1989 roku

17.05.2018

Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego trafił do pracowni konserwatorskiej

Sarkofag Józefa Piłsudskiego w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. 12.05.2017. Fot. PAP/J. Bednarczyk Sarkofag Józefa Piłsudskiego w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. 12.05.2017. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Zewnętrzny sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego trafił w środę z Katedry na Wawelu do pracowni konserwatorskiej. Specjaliści zbadają go i przeprowadzą renowację, która ma na celu przywrócenie jego pierwotnej estetyki i zabezpieczenie na przyszłość.

"Sarkofag jest w dobrym stanie" – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. "Kryształowa trumna z zabalsamowanym ciałem marszałka nie została naruszona i po przełożeniu do tymczasowego sarkofagu pozostaje w krypcie katedry" – podkreślił.

Sarkofag zewnętrzny został przewieziony do pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. Tam najpierw zbadana zostanie jego budowa technologiczna, a później metal zostanie poddany czyszczeniu. Prace mają potrwać około dwóch miesięcy.

"Początkowo planowaliśmy, że konserwatorzy będą prowadzić prace na miejscu w krypcie, ale ze względu na ruch turystyczny, liczne uroczystości odbywające się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakres prac, w tym środki chemiczne, które muszą być zastosowane, nie jest to możliwe" – mówił ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Sarkofag, w którym ją złożono jest wykonany z płyt mosiężnych umieszczonych na żelaznym stelażu. Swoją bryłą przypomina prostą, żołnierską trumnę. Jedyną ozdobę stanowią okalające go rytmicznie nabite guzy.

W ramach tzw. projektów kluczowych SKOZK konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel w ciągu trzech lat ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a łączna wartość tego projektu to 3,8 mln zł.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL