Polska po 1989 roku

12.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

ŚDM: dla pielgrzymów z zagranicy specjalny program Dni Historii Płocka

Specjalnie dla pielgrzymów z zagranicy, którzy przybędą do Płocka na diecezjalną część Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) przygotowano wydarzenia nawiązujące do dziejów Polski oraz historii samego miasta, które w XII wieku było stolicą państwa.

Motywem przewodnim ŚDM oraz towarzyszących im od 20 do 25 lipca obchodom Dni Historii Płocka będzie 1050. rocznica Chrztu Polski - poinformowała PAP Jadwiga Wojnarowska-Nadrowska, kierownik oddziału kultury płockiego Urzędu Miasta.

Dni Historii Płocka odbywają się każdego roku w czerwcu - tym razem, ze względu właśnie na ŚDM ich termin został przeniesiony na lipiec. W ramach tych obchodów, w najstarszej części Płocka, czyli na Wzgórzu Tumskim z katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie znajduje się największa nekropolia Piastów i spoczywają dawni władcy Polski - książęta: Władysław I Herman (1043-1102) oraz jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138), powstanie strefa historyczna. Tam też prezentowane będzie m.in. widowisko „Chrzest Mieszka I”.

W najstarszej części Płocka, czyli na Wzgórzu Tumskim z katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie znajduje się największa nekropolia Piastów i spoczywają dawni władcy Polski - książęta: Władysław I Herman (1043-1102) oraz jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138), powstanie strefa historyczna. Tam też prezentowane będzie m.in. widowisko „Chrzest Mieszka I”.

„Ponieważ tematem przewodnim połączonych obchodów Światowych Dni Młodzieży i Dni Historii Płocka będzie 1050. rocznica Chrztu Polski, chcemy pokazać to wydarzenie w inscenizacji przygotowanej także z myślą o gościach z zagranicy, którzy w tym czasie będą przebywali w naszym mieście” – powiedziała PAP Wojnarowska.

W widowisku weźmie udział grupa rekonstrukcji historycznej Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”, której członkowie byli odtwórcami fabularyzowanych scen film dokumentalnego „Krzyż i korona” w reżyserii Zdzisława Cozaca, opowiadającego o chrzcie Mieszka I oraz chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, którego premiera odbyła się w kwietniu w TVP.

„Strefa historyczna na płockim Wzgórzu Tumskim zostanie stworzona na wzór wczesnośredniowiecznego obozowiska. Oprócz pokazów dawnego rzemiosła, a także muzyki i tańców, zobaczyć będzie tam można turnieje rycerskie, w tym kusznicze i łucznicze. Będzie też zainscenizowane miejsce pobytu dworu Mieszka I” – dodała Wojnarowska.

W programie obchodów ŚDM i święta Płocka przygotowano także oparte na wizualizacjach i animacji widowisko typu światło i dźwięk „Historia Płocka w obrazach”, a także poetycki flashmob, czyli czytanie wierszy Karola Wojtyły po polsku i angielsku oraz w języku włoskim, hiszpańskim i rosyjskim, które nawiązywać będzie do 25. rocznicy wizyty w tym mieście papieża św. Jana Pawła II w czasie jego czwartej pielgrzymki do Polski.

Zagraniczni pielgrzymi, którzy w ramach diecezjalnej części ŚDM odwiedzą Płock, w czasie dni historii tego miasta będą mieli m.in. możliwość bezpłatnego zwiedzania tamtejszych zabytków i muzeów.

„W zorganizowanych grupach z udziałem przewodników zagraniczni goście będą mogli odwiedzić mury zamkowe, Muzeum Diecezjalne i Muzeum Mazowieckie, a także Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, czyli najstarszą polską szkołę oraz tamtejsze muzeum” – powiedział dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski.

Ceremonia otwarcia ŚDM i jednocześnie inauguracja Dni Historii Płocka odbędzie się na tamtejszym Starym Rynku 20 lipca wieczorem – podczas uroczystości z udziałem władz samorządowych i biskupa diecezji płockiej Piotra Libery nastąpi powitanie uczestników ŚDM i przekazanie im kluczy do bram miasta. W Płocku odbędą się też główne diecezjalne obchody ŚDM - 23 lipca przed tamtejszą katedrą odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

Podczas pobytu w Płocku, który potrwa do 25 lipca, młodzi pielgrzymi z zagranicy odwiedzać będą najważniejsze sanktuaria tej diecezji, w tym płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna Kowalska (1905-1938) doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Wydarzenie to dało m.in. początek kultowi Bożego Miłosierdzia, które patronuje tegorocznym obchodom ŚDM.

W diecezji płockiej spodziewanych jest w sumie ok. 1300 pielgrzymów ŚDM m.in. z Białorusi, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Peru, Singapuru, Ukrainy, Wenezueli i Włoch. Będzie też grupa Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Libanu. Wszyscy zamieszkają u rodzin na terenie parafii w kilku miejscowościach, w tym m.in. w Ciechanowie, Przasnyszu, Sierpcu, Gostyninie, Płońsku, a także w Rypinie i Golubiu-Dobrzyniu. W samym Płocku przebywać ma ok. 420 zagranicznych gości. (PAP)

mb/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL