Polska po 1989 roku

08.06.2017 aktualizacja 09.06.2017

Sejm uczcił pamięć prof. Zbigniewa Brzezińskiego

Prof. Zbigniew Brzeziński. Fot. PAP/P. Supernak Prof. Zbigniew Brzeziński. Fot. PAP/P. Supernak

Prof. Zbigniew Brzeziński czynnie wspierał ruchy demokratyczne w krajach Europy Środkowej i polską "Solidarność"; Również w latach późniejszych nie odmawiał nigdy wsparcia polskim sprawom w Ameryce - powiedział w czwartek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu przed czwartkowymi głosowaniami przypomniał, że w piątek w Waszyngtonie odbędzie się pogrzeb przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Posłowie uczcili pamięć Brzezińskiego minutą ciszy.

"Wartości humanistyczne, etos służby i autentyczny patriotyzm wyniesiony z domu, ukształtowały go na całe życie" - podkreślił marszałek Kuchiński. Jak powiedział, Brzeziński czynnie wspierał ruchy demokratyczne w Europie Środkowej, w tym polską "Solidarność". "Wsparcia nie szczędził Polsce także w latach późniejszych" - zaznaczył.

Jak podkreślił, mimo życia w Stanach Zjednoczonych, Brzeziński "nigdy nie stracił łączności z Ojczyzną". "Nie zmieniło tego jego późniejsze zainteresowanie sprawami międzynarodowymi oraz wybitna kariera akademicka i polityczna w Ameryce Północnej" - powiedział.

Podkreślił również, że z głosem Brzezińskiego "liczyło się wielu światowych przywódców", także po jego odejściu z czynnej polityki.

Prof. Brzeziński, przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera (1977-1981), sowietolog i wykładowca uniwersytecki, zmarł 26 maja w wieku 89 lat.

(PAP)

mkz/ tgo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL