I wojna światowa

17.01.2019

Sejm upamiętnił prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona

Sejm przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Oddano w niej hołd dwudziestemu ósmemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, osobie „szczególnie zasłużonej dla polskiej niepodległości”.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi, dwudziestemu ósmemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, osobie szczególnie zasłużonej dla polskiej niepodległości, laureatowi pokojowej Nagrody Nobla za rok 1919" - napisano w uchwale.

Wywiad

W ostatnim roku pierwszej wojny światowej, 8 stycznia 1918 r., prezydent Wilson w swym orędziu do Kongresu USA przedstawił program pokojowy, postulując w punkcie 13 powstanie niepodległego państwa polskiego.

Prezydent Wilson był także jedną z głównych postaci na decydującej o powojennych granicach Europy Konferencji Paryskiej rozpoczętej 18 stycznia 1919 r.

"Umocnił przyjaźń pomiędzy Narodami Polskim i Amerykańskim, odwołując się do łączących nas wartości: niepodważalnego prawa narodów do samostanowienia, wolności i równości. Za zasługi dla Polski w listopadzie 1922 r. został odznaczony Orderem Orła Białego" - głosi uchwała.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził w niej również przekonanie, że wkrótce w Warszawie stanie pomnik prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL