Polska po 1989 roku

20.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Senacka komisja za uczczeniem rocznicy śmierci gen. Bora-Komorowskiego

Senacka Komisja Ustawodawcza poparła uchwałę ws. uczczenia 50. rocznicy śmierci Komendanta Głównego AK, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Senat oddaje w niej hołd "wybitnemu Polakowi, uczestnikowi dramatycznych wydarzeń XX w.".

"Jesteśmy w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak się też składa, że również w sierpniu, ale w 1966 r. na terytorium Wielkiej Brytanii, nagle zmarł gen. Tadeusz Bór-Komorowski, Komendant Główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych oraz premier rządu polskiego na uchodźstwie. Wybitna postać i świadek historii XX w." - mówił podczas środowego posiedzenia komisji przedstawiciel wnioskodawców projektu uchwały senator Jan Maria Jackowski (PiS).

Jak zaznaczył postać generała jest powszechnie znana, szczególnie zaś jest kojarzona z wydaniem rozkazu o wybuchu Powstania Warszawskiego. "Rozkaz ten do dnia dzisiejszego wywołuje ożywioną dyskusję wśród historyków, publicystów, a nawet samych uczestników zrywu" - mówił. Podkreślił, że wnioskodawcy nie chcieli w projekcie zawierać oceny tej decyzji, lecz uczcić 50-lecie śmierci generała, "wybitnego i gorliwego patrioty".

Senator dodał, że w okresie powojennym, kiedy generał i jego rodzina byli w bardzo trudnej sytuacji materialnej, rząd USA, by wesprzeć go finansowo, zaproponował mu posadę doradcy. "Ale on odmówił, bo stwierdził +co będzie, jeżeli rząd USA nie będzie słuchał moich uwag, będę w takim dyskomforcie moralnym, że biorę pieniądze, doradzam, a nie jest to realizowane+. To świadczy o pewnej takiej kryształowości tego pokolenia, które należało do twórców II Rzeczpospolitej" - zaakcentował Jackowski.

Przypomniał, że generał brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., podczas której został ranny. "Był wyższym oficerem w okresie międzywojennym, dowódcą pułku, szefem wyszkolenia w Grudziądzu, także uczestnikiem dwóch olimpiad - jako członek polskiej ekipy jeździeckiej. Był więc niewątpliwe znany w okresie przedwojennym. Zaś działania okresu II wojny i jego postawa zasługują na jak największy szacunek" - zaznaczył senator podkreślając, że uchwała ma charakter okolicznościowy.

Napisano w niej, że w 50. rocznicę śmierci gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd temu wybitnemu Polakowi, uczestnikowi dramatycznych wydarzeń XX wieku. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się również do instytucji życia publicznego o godne uczczenie pamięci legendarnego dowódcy największej podziemnej armii świata w czasach II wojny światowej" - zaakcentowano w projekcie uchwały.

Podczas posiedzenia komisji jej członkowie wprowadzili do niego kilka poprawek stylistycznych i uzupełniających. Ostateczna wersja projektu została przez nich  przyjęta jednogłośnie. Sprawozdawcą został senator Jan Maria Jackowski. (PAP)

akn/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL