Polska po 1989 roku

27.09.2018

Senat debatował nad nowelą ustawy o weteranach

Nowelizacja ustawy o weteranach oddaje pogląd prezydenta Andrzeja Dudy, że udział polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju powinien być odzwierciedlony w odpowiednich regulacjach prawnych doceniajacych ten wkład - mówił w czwartek w Senacie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

W czwartek Senat debatował nad przygotowaną przez prezydenta nowelizacją ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, która przewiduje, że o status weterana misji zagranicznych będą się mogli ubiegać nie tylko ci, którzy służyli na misjach nieprzerwanie 60 dni, ale też osoby, które na krótszych misjach spędziły łącznie co najmniej 90 dni.

Obecnie o status weterana może się ubiegać żołnierz lub funkcjonariusz, który brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, misji kontyngentu policyjnego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, działaniach BOR i Służby Ochrony Państwa nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni. Nowela przyjęta przez Sejm zakłada, że status weterana mogą otrzymać także ci, którzy przebywali na misjach wielokrotnie, lecz za każdym razem krócej niż przewidują obecne przepisy. Okres ten ma być ustalany przez zsumowanie okresów służby poza granicami państwa.

Paweł Mucha podkreślił, że ustawa "odzwierciedla pogląd pana prezydenta Andrzeja Dudy, że udział polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju powinien być odzwierciedlony w odpowiednich regulacjach prawnych doceniających ten wkład".

Mucha cytował list prezydenta z Dnia Weterana mówiąc, że "misje to nie tylko zdobywanie doświadczenia bojowego". "To jest także rozłąka z najbliższymi, niekiedy również ludzkie dramaty, a Polacy, żołnierze, funkcjonariusze wielu służb, pracownicy cywilni udają się w miejsca w konfliktów i wojen, aby służyć sprawie pokoju". "Ich udział w misjach był i jest wyrazem najwyższego oddania i poświęcenia dla ojczyzny" - cytował list Andrzeja Dudy minister. Zaapelował też do senatorów, aby podobnie jak posłowie, zagłosowali za ustawą.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta pytany o skutki wejścia w życie ustawy, odparł, że było to analizowane. Zapewnił, że sama ustawa nie wiąże się z dużym obciążeniem budżetu państwa. Dodał, że nie ma szczególnych wyliczeń, bo jest to - jak mówił - utrudnione.

Minister pytany przez senatora Jana Marię Jackowskiego (PiS), czy ustawa działa wstecz, potwierdził, że taki był cel ustawy, aby objęła również takie osoby.

Prowadzący obrady wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział, że głosowanie w sprawie prezydenckiej ustawy odbędzie się w piątek, na koniec posiedzenia Senatu.

Ustawa o weteranach, uchwalona w 2011 r., wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla tych, którzy są na rencie inwalidzkiej, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

Do ubiegłego roku status weterana miało ok. 16 tys. osób. Według szacunków MON, o status weterana i weterana poszkodowanego może ubiegać się ponad 80 tys. osób - żołnierzy zawodowych, niezawodowych, żołnierzy rezerwy i w stanie spoczynku. Według danych MSW, przytaczanych przez portal.mundurowy.pl, poza granicami kraju służyło ok. 3 tys. funkcjonariuszy podległych temu resortowi. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL