Polska po 1989 roku

21.03.2019

Senat odrzucił projekt ustanowienia 2 maja Dnia Symboli Rzeczypospolitej Polskiej

Senat odrzucił projekt ustanowienia 2 maja, który jest obchodzony jako Dzień Flagi, Dniem Symboli Rzeczypospolitej Polskiej to jest Orła Białego, Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Mazurka Dąbrowskiego.

Za senackim projektem noweli ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, opowiedziało się 20 senatorów, 60 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. To głosowanie zakończyło postępowanie parlamentarne w sprawie tej nowelizacji.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że z okazji 2 maja, który jest ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, "organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, a w szczególności wystawy, koncerty i manifestacje patriotyczne. Warto zauważyć, że pozostałe symbole państwowe (godło oraz hymn) nie zostały w sposób analogiczny uhonorowane".

"W związku z tym nie znajduje się uzasadnienia, aby wyróżniać tylko jeden z symboli państwowych skoro godło, barwy oraz hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają takiej samej ochronie prawnej a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego Polaka oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji" - wskazano w uzasadnieniu.

Senatorowie wnioskodawcy ocenili, że "rozszerzenie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej o pozostałe symbole państwowe zwiększy dotychczasowe możliwości oraz stworzy nowe formy obchodów tego święta, wyrażania uczuć patriotycznych i budowania wspólnej świadomości narodowej". Dodano, że 2 maja obchodzi się także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, którzy podkreślają swą tożsamość przez używanie wszystkich symboli RP. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL