Auschwitz

01.07.2018

Simone Veil - była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau - spoczęła w Panteonie

Francuska Gwardia Republikańska niesie trumnę ocalonej z Holokaustu Simone Veil i jej męża Antoine Veila, podczas ceremonii w Panteonie, Paryż, Francja. Fot. PAP/EPA Francuska Gwardia Republikańska niesie trumnę ocalonej z Holokaustu Simone Veil i jej męża Antoine Veila, podczas ceremonii w Panteonie, Paryż, Francja. Fot. PAP/EPA

Zmarła rok temu była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Simone Veil spoczęła w niedzielę wraz z mężem Antoine'em w Panteonie - świeckiej paryskiej nekropolii wielkich Francuzów.

Podczas ceremonii, w której uczestniczyły tysiące ludzi, prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił, że decyzja o umieszczeniu zmarłej w wieku 89 lat Veil w Panteonie była decyzją "wszystkich Francuzów".

"Chcieliśmy, by Simone Veil wkroczyła do Panteonu, (...) by jej walka, godność i nadzieja stały się busolą w dzisiejszych trudnych czasach" - mówił szef państwa francuskiego.

Macron przypomniał, że Veil "nosiła na lewym ramieniu stygmat swego nieszczęścia, numer 78 651 więźniarki Birkenau". "(Numer ten) będzie wygrawerowany na jej sarkofagu" - dodał.

W czasie ceremonii pamięć Simone Veil uczczono minutą ciszy.

Trumny małżonków są obecnie wystawione pod kopułą Panteonu, gdzie Francuzi przychodzą składać im hołd. W poniedziałek zostaną przeniesione do krypty.

Veil, symbol walki o emancypację kobiet, jako minister zdrowia Francji wywalczyła ustawę legalizującą aborcję; była też pierwszą kobietą na czele Parlamentu Europejskiego (1979-1982). Została piątą kobietą uhonorowaną pochówkiem w Panteonie, obok 76 mężczyzn, m.in. Jean-Jacques'a Rousseau i Woltera.

"Wraz z Simone Veil wkraczają tu całe pokolenia kobiet, które zbudowały Francję, a którym naród nie dał należnego uznania" - podkreślił Macron.

Veil przez około 40 lat aktywnie uczestniczyła w polityce francuskiej i europejskiej. Zaangażowana w walkę o prawa kobiet, wspólną Europę i pamięć o ofiarach Holokaustu była jedną z najpopularniejszych Francuzek i francuskich polityków. Wielokrotnie zasiadała jako minister we francuskich rządach.

W latach 1974-1979 jako szefowa resortu zdrowia w rządzie prezydenta Valery'ego Giscarda d'Estaing stoczyła batalię o legalizację aborcji we Francji. Wielu Francuzów pamięta ją właśnie jako autorkę ustawy legalizującej aborcję w 1975 roku, zwanej do dziś "ustawą Veil"; przeforsowała ją mimo początkowego sprzeciwu większości deputowanych. Sprawując funkcję ministra zdrowia, przyczyniła się także do rozpowszechnienia dostępności środków antykoncepcyjnych.

Veil należała do nielicznych kobiet zasiadających w prestiżowej Akademii Francuskiej, do której przyjęto ją w 2010 roku. Na tradycyjnej szpadzie członka Akademii Veil kazała wyryć z jednej strony dewizę zjednoczonej Europy i inskrypcję "Wolność, Równość, Braterstwo", a z drugiej - swój numer więźniarki niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. (PAP)

ulb/ ap/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL