Europa i świat po 1989 roku

23.04.2019

Sprawa szefowej ZPB Andżeliki Borys umorzona

Sprawa Andżeliki Borys, której milicja zarzuciła „organizację nielegalnej imprezy masowej”, została we wtorek umorzona przez sąd w Grodnie. Szefowa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi była sądzona za zorganizowanie w marcu jarmarku Kaziuki.

Sąd rejonowy w Grodnie umorzył sprawę w związku z "niewielką szkodliwością społeczną czynu".

„Nie mogę powiedzieć, że jestem usatysfakcjonowana, ponieważ uważam, że proces był niesprawiedliwy” – powiedziała PAP Andżelika Borys. Według działaczy ZPB zarzuty władz są absurdalne, a proces miał charakter polityczny.

„To jest haniebny proces, uderzenie w mniejszość polską. To jest proces nad naszą polską tradycją” - mówiła Borys przed sądem.

W rozmowie z PAP powiedziała, że zgodnie logiką tej sprawy władze mogą mieć pretensje o większość działań ZPB. „Nie zgadzam się na takie stawianie sprawy. My tylko zajmujemy się pielęgnowaniem polskości” – powiedziała.

Oprócz Borys i jej adwokata do sądu wpuszczono aktywistów ZPB, choć nie wszyscy zmieścili się w sali sądowej i część osób pozostała na korytarzu. Borys nie przyznała się do winy. Groziła jej kara grzywny lub nawet kara aresztu do 15 dni.

W charakterze świadków przesłuchiwano m.in. milicjantów, którzy ochraniają teren konsulatu. Jarmark Kaziuki odbywał się właśnie na dziedzińcu wewnętrznym konsulatu RP. W budynku obok biuro wynajmuje ZPB.

Według obrońcy Borys milicja, która była inicjatorem zarzutów, dopuściła się w sądzie szeregu naruszeń proceduralnych.

Po wyjściu z sądu działacze ZPB, którzy przybyli tam, by wesprzeć liderkę organizacji, odśpiewali hymn RP.

Jarmark rękodzieła Kaziuki to doroczna impreza organizowana w Grodnie, upamiętniająca św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka i patrona Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł on 4 marca 1484 roku właśnie w Grodnie, a został pochowany w Wilnie.

Oficjalnie Kaziuki organizują władze miasta, a ZPB ma swoją, odrębną imprezę. „Przyczyna jest bardzo prosta – władze odmawiają nam legalizacji” – mówiła PAP Borys.

Kierowany przez Borys ZPB - uznawana przez Warszawę organizacja polska została zdelegalizowana przez Mińsk w 2005 roku i od tamtej pory bezskutecznie zabiega o legalizację i zwrot majątku przejętego przez propaństwowy ZPB, obecnie kierowany przez Mieczysława Łysego. W 2008 roku ZPB musiał zapłacić karę grzywny za „organizację nielegalnej imprezy masowej” – koncertu zespołu Lombard z okazji Dnia Polonii i Polaków.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL