Europa i świat po 1989 roku

03.07.2016 aktualizacja 14.07.2016

Steinmeier: Wiesel niestrudzenie walczył z przemocą i nienawiścią

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier określił zmarłego w sobotę wieczorem laureata Pokojowej Nagrody Nobla profesora Elie Wiesela mianem człowieka, który niestrudzenie walczył z przemocą, brakiem tolerancji i nienawiścią.

Jak powiedział w Berlinie szef niemieckiego MSZ, Wiesel, który przeżył niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, poświęcił swoje życie walce z obojętnością i zapomnieniem.

"Bardzo zasmuciła mnie wieść o śmierci tego wielkiego człowieka. Chylę czoła przed dziełem jego życia" - dodał.

Profesor Elie Wiesel, żydowski pisarz i twórca terminu Holocaust zmarł w sobotę w Nowym Jorku w wieku 87 lat. Wielokrotnie angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 roku Pokojową Nagrodę Nobla. (PAP)

mmi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL