II wojna światowa

19.04.2018

Stołeczni radni: pomnik upamiętniający Bataliony Chłopskie stanie na Mokotowie

Posiedzenie Rady m.st. Warszawy. 08.02.2018. Fot. PAP/R. Guz Posiedzenie Rady m.st. Warszawy. 08.02.2018. Fot. PAP/R. Guz

Pomnik Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet powstanie na warszawskim Mokotowie – zdecydowali w czwartek stołeczni radni.

Lokalizację pomnika zaproponowała dzielnica Mokotów. Pomnik ma stanąć na skwerze u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Nehru. Jej lokalizację zaakceptowali jednogłośnie stołeczni radni. Za głosowało 53 radnych.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który przysłuchiwał się debacie stołecznych radnych podziękował im za pamięć o Batalionach Chłopskich. Podkreślił, że „była to druga, co do wielkości polska armia podziemna”, która później walczyła u boku Armii Krajowej. „Cześć i chwała bohaterom” – zakończył swoje wystąpienie Kosiniak-Kamysz.

Radna niezrzeszona Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła, że to dla niej wzruszający moment. „Bardzo się cieszę, że ten pomnik powstanie i to w dzielnicy, w której się wychowałam, czyli na Mokotowie” – mówiła. Jak dodała, jej babcia walczyła w Batalionach Chłopskich.

Podobną kartę z historii swojej rodziny przedstawił Jarosław Szostakowski (PO).

Szef ludowców i poseł PSL Piotr Zgorzelski wręczyli wiceprezydentowi Warszawy Michałowi Olszewskiemu medal za pomoc w doprowadzeniu sprawy lokalizacji pomnika. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL