II wojna światowa

21.05.2019

Stolica przygotowuje projekt poświęcony materialnym śladom II wojny w mieście

Opracowanie mapy zachowanych do dzisiaj postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeń elewacji, murów, krat, ogrodzeń oraz napisów planuje stolica w ramach projektu poświęconego materialnym śladom II wojny światowej w Warszawie.

Stołeczny ratusz zwraca uwagę, że spacerując po mieście nadal możemy odnaleźć ślady po walkach z okresu II wojny światowej, jest ich jednak coraz mniej, dlatego warto ocalić te, które pozostały i świadczą o tragicznej historii miasta.

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny m.st. Warszawa przygotowuje projekt poświęcony materialnym śladom działań zbrojnych w stolicy. "Wspólnie z mieszkańcami chcemy opracować mapę zachowanych do dziś postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeń elewacji, murów, krat, ogrodzeń oraz napisów. Jeśli w swojej najbliższej okolicy lub podczas codziennych spacerów natrafią Państwo na takie ślady, zapraszamy do wypełnienia formularza geoankiety" - informuje wydział prasowy stołecznego ratusza.

W formularzu należy podać typ obiektu (postrzeliny/dziury po kulach, napis, uszkodzenie), jego lokalizację (adres i oznaczenie na mapie) i krótki opis ułatwiający lokalizację. Jest także miejsce na dodatkowe informacje (bibliografia, historia związana z miejscem) oraz zdjęcie. Wszystkie zgłoszenia można obejrzeć na zbiorczej mapie po kliknięciu informacji na dole formularza.

Projekt ma zostać podsumowany podczas drugiej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej pt. "Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta", która odbędzie się 26-27 września br.

Największe dotychczas podsumowanie polskich strat w II wojnie światowej - "Raport o stratach wojennych Warszawy" przygotował zespół historyków i architektów na zlecenie prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego w 2004 r.

Raport wylicza: "zniszczenia ogólnej kubatury zabudowy przekroczyły 70 proc. Szkolnictwo powszechne, średnie i zawodowe uległo zniszczeniu w ok. 75 proc., szkolnictwo wyższe i instytuty naukowe w ok. 70 proc. Zniszczenia w dziedzinie przemysłu przekroczyły 75 proc. całości, natomiast w handlu ponad 90 proc. Budynki zabytkowe uległy zniszczeniu w 90 proc., a szpitale i kliniki w 80 proc. Mosty - 100 proc., dworce - 100 proc. Warszawa poniosła podczas II wojny światowej najwyższe procentowo straty spośród wszystkich miast europejskich". (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL