Auschwitz

14.06.2018

Stowarzyszenie rodzin więźniów Auschwitz oddało hołd ofiarom obozu

Członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich upamiętnili ofiary niemieckiego obozu Auschwitz. W przypadającą w czwartek 78. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do tego obozu złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu.

Wśród uczestników były córki zmarłego w 2011 r. Jerzego Bieleckiego, byłego więźnia Auschwitz z pierwszego transportu, uhonorowanego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i honorowego prezesa stowarzyszenia. „Przyjechałyśmy tu nie tylko ze względu na pamięć o ojcu, ale także, aby uczcić jego kolegów, którzy tu zginęli. Przez naszą obecność Jerzy Bielecki jest tu dziś z nami. Mamy jego zdjęcie” – powiedziała Alicja Bielecka-Januchowska.

„Zawsze nam towarzyszyły obchody rocznicowe. Wychowałyśmy dzieci w tym duchu. Mam nadzieję, że będą kontynuowały tę pamięć, bo wysiłek i straszne przeżycia więźniów nie mogą zostać wymazane” – powiedziała Jadwiga Bielecka-Denenfeld.

Członkom stowarzyszenia towarzyszyła też grupa kilkudziesięciu motocyklistów.

Lider stowarzyszenia Krzysztof Utkowski powiedział PAP, że jego środowisko od 1998 r. organizowało uroczystości rocznicowe 14 czerwca. „Przypomnieliśmy Polsce o pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, mając nadzieję, że ta data stanie się symbolem wszystkich polskich ofiar. Dziś złożyliśmy wieniec pod Ścianą Straceń i zmówiliśmy modlitwę” – powiedział. 

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przez ponad 20 lat organizowało uroczystości upamiętniające rocznicę 14 czerwca 1940 r. Przez wiele lat było jedyną organizacją, która głośno upominała się o pamięć o więźniach z pierwszego transportu do Auschwitz.

Liderzy organizacji przypomnieli zarazem, że to z inicjatywy ich stowarzyszenia Sejm w 2006 r. uchwalił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 

W czwartek przypada 78. rocznica pierwszej deportacji Polaków. To dzień, w którym zaczął funkcjonować obóz Auschwitz.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich powstało w 1998 r. Skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL