Epoka nowożytna

03.05.2019

Święto Konstytucji 3 Maja z niezwykłym koncertem w katedrze we Lwowie

W Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja Polacy we Lwowie złożyli kwiaty przy pomnikach wieszczów narodowych Polski i Ukrainy – Adama Mickiewicza i Tarasa Szewczenki – oraz wzięli udział we mszy świętej w intencji ojczyzny w katedrze lwowskiej.

Po nabożeństwie, które celebrował arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, w świątyni tej po raz pierwszy od ponad stu lat zabrzmiały XIX-wieczne organy, odrestaurowane dzięki środkom Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

W uroczystościach z okazji Święta Konstytucji uczestniczyli we Lwowie: ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, konsul generalny Rafał Wolski, reprezentanci władz miasta i obwodu lwowskiego, a także licznie zgromadzeni przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie oraz Polacy ze Lwowa.

Po mszy świętej w katedrze odbył się koncert organowy w wykonaniu wybitnego organisty polskiego Wiktora Łyjaka wraz ze Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”. Artyści pod batutą Ihora Pylatiuka wykonali dwa koncerty organowe Georga Friedricha Haendla oraz Koncert C-dur Hob. XVIII:1 Josepha Haydna.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” Dorota Janiszewska-Jakubiak powiedziała PAP, że piątkowy koncert jest podsumowaniem prac nad odrestaurowaniem jednych z organów znajdujących się w katedrze we Lwowie.

„Projekt, który zrealizowaliśmy w ubiegłym roku, pozwolił na przywrócenie do życia organów, które od przeszło stu lat były nieczynne. Są to małe organy w prezbiterium katedry, których twórcą jest Jan Śliwiński” - poinformowała.

„Jest to duże wydarzenie, ponieważ przy tej okazji chcemy przypomnieć o zaangażowaniu polskich konserwatorów w ratowanie katedry łacińskiej. Należy pamiętać, że to właśnie przede wszystkim z programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego i programów Senatu RP przekazywane były fundusze na konserwację tej świątyni. Te fundusze nadal są przekazywane i kolejne prace są oczekiwane w roku 2019” - podkreśliła Janiszewska-Jakubiak.

Konserwację organów przeprowadzono jesienią ubiegłego roku. Prace konserwatorskie wykonywał organmistrz Bernerd Termen pod nadzorem polskiego rzeczoznawcy prof. Wiktora Łyjaka.

„Te organy są nieduże - mają tylko siedem głosów. Organy oliwskie mają 110 głosów, a więc patrząc po wielkości jest to maleństwo. Tutaj jednak chodzi o to, że one są taką zapowiedzią: małe organy zapowiadają, że coś będzie się działo także i z dużymi organami w katedrze lwowskiej” - powiedział PAP Łyjak.

„Gdy już udało się uruchomienie tych organów, to poszliśmy za ciosem i w ramach jakiejś takiej przyjaźni - chyba wielkiej - bo orkiestra jest ukraińska, ja jestem z Polski, organmistrz to Polak z obywatelstwem litewskim - robimy coś, co jednoczy narody poprzez piękną muzykę” - zaznaczył.

W jego ocenie odnowienie tych organów można uważać za sukces. „Organów na Ukrainie jest niewiele, dobrych organów jest jeszcze mniej, a poza tym miejsce: archikatedra lwowska powala każdego, kto do niej wchodzi” - ocenił prof. Łyjak.

W piątek w katedrze lwowskiej zaplanowano dwa koncerty organowe. Pierwszy odbył się przed południem, zaś drugi zapowiedziano na wieczór. Dla słuchaczy obu koncertów przygotowano bezpłatną płytę, na której utrwalono utwory wykonywane przez prof. Łyjaka oraz Lwowską Orkiestrę Kameralną „Akademia”.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ bjn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL