Polska po 1989 roku

26.09.2018

Szczecin: inauguracja programu „I love Poland” – w sobotę

Prezentacja załogi i jachtu „I love Poland” zainauguruje w sobotę w Szczecinie program pod tą samą nazwą. Finansowane przez Polską Fundację Narodową przedsięwzięcie ma promować Polskę na świecie m.in. przez udział w prestiżowych regatach.

Podczas inauguracji na szczecińskiej wyspie Łasztownia zaprezentowana zostanie załoga jachtu "I love Poland", a także sama jednostka. Polska Fundacja Narodowa zapowiedziała też, że wydarzeniu będzie towarzyszył piknik rodzinny. Odbędzie się także koncert zespołu Złe Psy oraz Dominika "Donia" Grabowskiego wraz z kapralem Tomaszem Rożniatowskim, weteranem z Afganistanu. Premierę będzie miał utwór "Od urodzenia w sercach #Niepodległa", skomponowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Finansowany przez Polską Fundację Narodową program "I love Poland" i jacht pod tą samą nazwą mają promować Polskę na świecie. W przyszłym roku nowoczesna jednostka weźmie udział w kilku prestiżowych regatach. Ponadto w portach, do których będzie zawijał jacht, mają być organizowane pikniki, konferencje i spotkania, które - jak zapowiedziała PFN - mają promować wizerunek Polski jako kraju "na wskroś nowoczesnego".

Jacht VO 70 został zbudowany w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych. Polska Fundacja Narodowa kupiła go za około 900 tys. euro. Program zakłada też wyszkolenie profesjonalnej załogi regatowej, która będzie się mogła ścigać w największych zawodach na świecie. Kapitanem "I love Poland" jest jeden z najbardziej znanych polskich skipperów Jarosław Kaczorowski.

W sezonie zimowym jacht będzie stacjonował na Półwyspie Iberyjskim, a w przyszłym roku weźmie udział w kilku prestiżowych regatach, m.in. w Caribbean 600 Race, Rolex Fastnet Race i Rolex Sydney Hobart.

Na jednostce Fundacja Navigare i Mateusz Kusznierewicz mieli realizować program "Polska 100", który nie doszedł do skutku. Jak powiedział w połowie września prezes PFN Filip Rdesiński, "+I love Poland+ to zupełnie inny projekt, realizowany w innych realiach, któremu przyświecają inne cele".

Inauguracja programu "I love Poland" została zapowiedziana na sobotę na godz. 11.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL