Europa i świat po 1989 roku

24.02.2019

Szefowa organizacji żydowskiej: strona izraelska powinna przeprosić za słowa I. Katza

Słowa p.o. szefa izraelskiego MSZ Izraela Katza o antysemityzmie Polaków były niedopuszczalne; strona izraelska powinna za nie przeprosić – mówiła w niedzielnej audycji radia Zet Agnieszka Markiewicz, szefowa oddziału Komitetu Żydów Amerykańskich na Europę Środkową.

Izrael Katz, p.o. szefa izraelskiego MSZ, powiedział zeszłym tygodniu, że "było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca - +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+". Po tej wypowiedzi Polska odwołała swój udział w odbywającym się w Izraelu szczycie Grupy Wyszehradzkiej. W czwartek Katz oświadczył, że nie żałuje swojej wypowiedzi o tym, że Polacy "wysysają antysemityzm z mlekiem matki" i powtórzył, że "wielu Polaków" współpracowało z nazistami.

Agnieszka Markiewicz pytana, czy minister Izrael Katz powinien przeprosić za swoje słowa, odparła, że tak.

"My uważamy te słowa za niewłaściwe, niesprawiedliwe, krzywdzące, i za słowa, które zwłaszcza w obecnym kontekście relacji polsko-izraelskich, w kontekście dopiero co zakończonej konferencji bliskowschodniej w Warszawie, za niedopuszczalne. I rzeczywiście uważam, że strona izraelska powinna znaleźć sposób, żeby za te słowa przeprosić, i żeby przywrócić rozmowę na temat relacji polsko-żydowskich na właściwe tory" - oceniła.

Dopytywana, czy przeprosiny powinien wystosować sam minister, czy premier Izraela Benjamina Netanjahu mówiła, że "trudno jej wyrokować za stronę izraelską, kto powinien to zrobić".

"Myślę, że powinno to być zrobione w takiej formie, żeby strona polska poczuła z tym komfort, żeby w jakiś sposób poczuła się tym usatysfakcjonowana" - powiedziała. (PAP)

Autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL